HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 22 Ağustos 2016

Sıra Dışı Bir Sergi İzmirlilerle Buluşuyor

Magazinizmir
İzmir Büyükşehir Belediyesi, unutulmaya yüz tutmuş sanat dallarından üç boyutlu kağıt oymacılığını İzmirli sanatseverlerle buluşturuyor.

Çağdaş ve geleneksel sanatların en güzel örneklerini çeşitli etkinliklerde İzmirlilerle buluşturan İzmir Büyükşehir Belediyesi, sıra dışı bir sergiye ev sahipliği yapacak. Kaat’ı sanatçısı Hasan Hüseyin Erol’un eserlerinden oluşan sergi, bugün Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Sanat Galerisi’nde saat 18.00’de açılacak.
Sanatseverler, Erol’un sergisinde 15.yüzyıl üç boyutlu kağıt oymacılığı anlamına gelen Kaat’ı sanatının en seçkin örneklerini görme imkanı bulacak.

Kaat'ı Nedir?

Kaat veya kaatı kelimesi, sözlükte "kesmek" olarak tanımlanır. Kaat’ı sanatı ise, bir kağıt veya deri üzerindeki yazıyı, motifi veya şekli oyup çıkartarak bir başka kağıt veya deriye yapıştırarak gerçekleştirilen bir süsleme sanatıdır. İslam medeniyetinin üzerinde yeterince durulmamış sanat kollarından biridir.

Sanat tarihçileri kaat’ı sanatının Orta Asya’da bir halk sanatı olarak doğduğunu ileri sürmektedir. İlk kaat’ı örnekleri oyma deri kitap kaplarında görülür. İslam dünyasına bu kanalla geçmiş ilk kağıt oyma örneklerine ise 15. yüzyılda Timurlar ve Akkoyunlular döneminde rastlanır. Dönemin en büyük sanatçısı Abdullah Kaat’ın adıyla bilinen sanat dalı, en parlak çağını Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşanmıştır. Kaat’ı, zaman içinde unutulmaya yüz tutmuş ama bu sanata gönül verenlerin sayesinde tekrar gün ışığına çıkmıştır.


 

FACEBOOK İLE BAĞLAN