HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 2 Mayıs 2017

SEV'li Öğrencilerin Yaratıcılıkları Hayran Bıraktı

Magazinizmir
Özel İzmir SEV Ortaokulu öğrencileri İngilizce iletişimde ne kadar başarılı olduklarını bir kez daha kanıtladılar.

SEV’li öğrenciler bu yıl ikincisi düzenlenen İngilizce Proje Fuarında, yıl boyunca yaptıkları farklı proje ve etkinlikleri arkadaşları, öğretmenleri ve velileriyle paylaşırken yaratıcılıkta sınır tanımadılar.

İzmir SEV öğrencileri, tüm yıl boyunca İngilizce derslerinde yaptıkları çeşitli projeleri, ortaokul kampüsünde düzenlenen İngilizce Proje Fuarında arkadaşları, öğretmenleri ve velilerine etkileşimli olarak sundular. Bu yılki teması "Hayal et, Yarat ve İlham Ver" olan fuarda öğrenciler, tüm yıl boyunca İngilizce derslerinde öğrendikleri konularla ilgili kendi yarattıkları ürünleri sergilerken, İngilizce iletişimde ne kadar başarılı olduklarını kanıtladılar.

Öğrenme Şenliği

Bir öğrenme şenliği tarzında gerçekleşen fuarda projelerini sahiplenmelerinin yanı sıra, sergiledikleri ürünlerin çeşitliliği ile de göz dolduran İzmir SEV öğrencileri, yaratıcılıkta sınır tanımadıklarını da kanıtladılar. Okudukları öykü ve romanlarla ilgili hazırladıkları gazeteleri, tanıtıcı videoları, posterları ve yaratıcı yazma çalışmalarını farklı istasyonlarda sergileyen öğrenciler, bir diğer istasyonda da okudukları romandaki yiyeceği hazırlayarak konuklara ikram ederek, yiyeceğin tarifini de onlarla paylaştılar. Okudukları mitoloji kahramanlarının giysilerine bürünmüş olarak gezici posterlar taşıyan ve konukların sordukları soruları cevaplayan öğrenciler kadar, bu kahramanların öykülerinden yola çıkarak kendi yazdıkları mitolojik öyküleri gölge oyunuyla sergileyen öğrencilerin istasyonu da oldukça ilgi çekti.

'Yunan Tanrıları Teknolojiyle Karşılaşınca' istasyonunda ise öğrenciler farklı teknolojik araçları kullanarak sanal ortamda kendi yarattıkları öyküleri ve mizansenleri konuklarla paylaştılar. Bir başka istasyonda kendi tasarladıkları karton ya da teknolojik oyunları konuklara sergileyen öğrenciler, yıl boyunca derslerde farklı konularla ilgili olarak yaptıkları münazaralardan kesitler içeren videoları, bu konularla ilgili hazırladıkları araştırma projelerine QR kodları ekleyerek konuklarla paylaşma olanağını buldular. 5. sınıfların çevreyle ilgili sergiledikleri İngilizce oyun ve çevre istasyonu da konukların büyük beğenisini kazandı.Kalıcı ve Tam Öğrenme

Özel İzmir SEV İlköğretim Kurumları İngilizce Bölüm Başkanı Ayşin Alp fuarla ilgili olarak şunları söyledi; "Günümüzde öğrenmeyle ilgili buluşlar insan beyninin ezberlemek ya da ezber yoluyla tekrar etmek yerine; analiz ederek, farklı ortamlarda uygulayarak, sorgulayarak, değerlendirerek, üreterek kalıcı ve tam olarak öğrenebildiğini ortaya koymuştur. Bu nedenle günlük yaşamı derslerimize taşımak ve konularımızı gerçek yaşamla ilişkilendirmek üzerine yapılandırılmış olan programımız, sadece anlama, hatırlama, uygulama gibi alt düzey düşünme becerileriyle sınırlı kalmaz; analiz etme, değerlendirme ve yaratma gibi üst düzey düşünme becerilerini içeren etkinliklerden oluşur. Proje fuarında her düzeyde yıl boyunca yapılan bu etkinliklerden örnekler sergilenmiştir. Öğrencilerimiz yabancı dili bir kurallar dizisi olarak değil, düşünme, yaratma ve etkin iletişim kurma aracı olarak nasıl kullanabildiklerini başarıyla ortaya koymuşlardır."


 

FACEBOOK İLE BAĞLAN