HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 26 Aralık 2017

SağKal "Umut" Olmaya Devam Ediyor

Magazinizmir
İzmir’de maddi durumu yetersiz onkoloji hastası kadınlara umut olan Sağlıkta Kalite Derneği, yeni yıl için düzenlediği kermes ile kadınlara desteğini sürdürdü.

Sağlıkta Kalite Derneği (SağKal), İzmir’de radyoterapi tedavisi gören onkoloji hastası ve maddi açıdan dezavantajlı kadınlar için "Umut" dağıtmaya devam ediyor. Umut Atölyesi projesi kapsamında meme kanseri kadınlar için İzmir Kahramanlar’daki Atölye 64/A’da yeni yıl kermesi düzenleyen SağKal, birbirinden güzel yeni yıl ürünlerinin satıldığı organizasyonla kadınlara destek oldu.

İzmir’de Kahramanlar semtinde ve Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle sürdürülen Balçova Sağlıklı Yaşam Sosyal Rehabilitasyon Destek Merkezi’nde onkoloji hastası kadınlara kucak açan dernek, hem meme kanserine karşı farkındalığı artırmak hem de maddi durumu yetersiz tedavi gören kadınlara destek olmayı amaçlıyor.

Kadına Her Yönden Destek

Organizasyon ile ilgili konuşan SağKal Derneği Proje Koordinatörü Emine Uçar, "SağKal Derneği olarak sürdürdüğümüz Umut Atölyesi projemiz var. Radyoterapi tedavisi görmek için şehir dışından gelen maddi imkanı olmayan hastalarımız kaldığı iki tane merkezimiz bulunuyor. Hastalarımız radyoterapi için her gün gidip gelmek zorundalar. Örneğin Balıkesir’den, Erzurum’dan ya da bir başka şehirden sürekli gidip gelme şansları olmuyor. Dolayısıyla ya hastane bahçelerinde sabahlıyorlar ya da tedaviyi bırakıyorlar. Biz de tam buradan yola çıktık. Merkezlerimizden Kahramanlar şubesini kendi dernek imkanlarımızla yaşatıyoruz. Diğer merkezimiz ise Balçova’da bulunuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Merkezimizde hastalarımız tamamen ücretsiz bir şekilde kalıyorlar. Ayrıca Umut Atölyelerimizde hastalarımızın ruh dünyasına değinmek istiyoruz. Hem Kahramanlar’da hem de Balçova’da sürekli olarak etkinlikler yapıyoruz. Bir kadını bütünsel olarak ele alıp, her yönüyle yardımcı olmaya çabalıyoruz. Çünkü tedavi hastanelerde her şekilde yapılıyor. Biz de kalan tüm yönleri doldurmaya çalışıyoruz” diyerek bilgi verdi. “Örneğin kırsaldan gelen kadınlarımız hayatında eline kitap almamış olabiliyor. Ancak Umut Atölyesi’nde kitap okumayı öğreniyorlar. Biz bütünsel olarak onların hayatlarına dokunmak istiyoruz. Onların da ‘Ne yiyeceğim?, nerede kalacağım?’ sorularını düşünmeyip yalnızca tedavilerine odaklanmalarını diliyoruz. Bu çalışmaların sonucunda da bütün hastalarımız çok güzel şekilde tedavilerini tamamlayıp dönüyorlar. 13 yaşında tedavi için Erzurum’dan gelen bir kızımız vardı. Bir buçuk yıllık tedavisi süresince Balçova’da kaldı. İyileşip memleketine döndü. Çok da memnun kaldı. Kısacası projemizde bütünsellik ön planda. Bunu yaptığımız takdirde de başarılı geri dönüşler, mutlu tablolarla karşılaşmak mümkün oluyor" diyen Uçar, hasta kadınlara tüm yönden destek olduklarının da altını çizdi.

Herkes Bir Tuğla Koydu

Anlamlı etkinliğe ev sahipliği yapan Atölye 64/A’nın sahibi Belgin Çelebi ise amaçlarının destek olduğunu vurgulayarak, "Esasında bu atölye benim emeklilik sonrası kendime hobi edinme amacıyla açtığım bir atölyeydi. Normalde satış amaçlı çalışma yapmıyoruz. Ancak bugün hem SağKal Derneği’ne hem de elleriyle bu güzel ürünleri yapan arkadaşlarımıza katkımız olsun istedik. Bugün burada birbirinden güzel ürünler, hediyelik eşyalar ve sanatsal el yapımı objeler var. Umuyoruz herkese katkısı olur” dedi. Katılımcılardan Ege Pasaport Lions Kulübü Başkanı Funda Ataş da, “Etkinliğe Ege Pasaport Lions Kulübü olarak katılıyoruz. Bizim de amacımız meme kanserine karşı farkındalık yaratmak ve bu konuda destek olmak. Hasta ve hasta yakınlarına yardımcı olmayı onlara hizmet etmeyi istiyoruz. Umuyoruz faydalı oluruz" şeklinde konuştu.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN