HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 13 Şubat 2017

Rotary'den Uluslararası Akdeniz Barış Senfonisi Konserleri

Magazinizmir
Uluslararası Rotary tarafından desteklenerek sanat yoluyla barışı anlatacak olan uluslararası projenin ilk ayağı İtalya’nın Cratone şehrinde gerçekleşti.

Akdeniz Barış Senfonisi adı verilen bu projede Akdeniz’i tam ortadan kesen 38. Paralel üzerinde bulunan İtalya, İspanya, Türkiye ve Yunanistan olmak üzere 4 ülkeden 5 bölge Dünya Barışını desteklemek ve teşvik etmek için bir araya geldi.

Akdeniz Barış Senfonisi Projesinin amacı farklı kültür ve geleneklerden gelen insanların müziğin birleştirici gücünü kullanarak barışı evrensel bir dille anlatmak. Türkiye’den Rotary 2440. Bölge’nin katıldığı organizasyonu anlatan Federasyon Başkanı İsmail Rodoplu  "her bölgeden 4 genç müzisyen bir araya gelerek yaylı çalgılardan oluşturdukları oda orkestrası ile konser verecek. İlk olarak İtalya’nın Cratone şehrinde geçtiğimiz günlerde düzenlediğimiz Uluslararası projenin amacı ön yargıları ortadan kaldırarak, sanat yoluyla karşılıklı iyi niyet ve anlayışı teşvik etmek. Mayıs ayına kadar 5 değişik şehirde devam edecek konserlerimizde genç müzisyenler barışı müziğin ortak dilini kullanarak yakaladıkları uyumla anlatacaklar" şeklinde konuştu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Konservatuarı 4 genç kız öğrencinin orkestra şefi ile birlikte Türkiye’de kurulu bulunan Rotary 2440. Bölgeyi temsilen konsere katıldıklarını söyleyen Kültür Sanat Komite Başkanı Yeşim Akçiçek "sanatçılarımız konserin ilk bölümünde ünlü orkestra şefi ve besteci Oğuzhan Balcı’nın düzenlediği "Karahisar Kalesi" adlı eseri seslendirdiler. Ardından Genç sanatçılar daha sonra hep birlikte Giacomo Puccini’nin "Krizantem" ve Ottorino Respighi’nin "Antik müzik ve Danslar" adlı eserinin yaylı çalgılar için yapılan uyarlamasını seslendirdiler" dedi.

Projenin ikinci konseri ise 25 Şubat tarihinde projede yer alan 5 bölge başkanı ve bölge görevlilerinin katılımıyla İtalya’nın Sicilya kentinde gerçekleşecek. Barış kavramını ve kültürünü öğretmek için yapılan çalışmalar 3 yıl süreyle devam edecek.


 

FACEBOOK İLE BAĞLAN