HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 29 Kasım 2017

Romanya Devleti Kuruluşunun 99. Yılını Kutladı

Magazinizmir
Romanya Devleti’nin varoluşunun 99’ncu yılı, Hotel Wyndham Grand İzmir Özdilek’te düzenlenen resepsiyon ile kutlandı.

Romanya’da bolluk ve bereket’in simgesi olarak kabul edilen Ekmek ve tuz ile karşılanan konuklar, ekmekten kopardıkları parçayı tuza banarak yedi. Palinca, Sarmale, Mamaliga, Smantana ve Cozontactan gibi Romen lezzetlerinin sunulduğu resepsiyona Almanya Başkonsolosu RainerLassig, Yunanistan Başkonsolosu ArgyroPapoulia, İtalya Konsolosu LuigiLannuzzi, konsolos ve Fahri Konsoloslar, İzmir’de yaşayan Rumen vatandaşlarından oluşan kalabalık bir davetli katıldı.

Türk ve Romen Marşlarının çalınmasıyla başlayan Resepsiyon’un açılış konuşmasını yapan Başkonsolos Miora Ştefan, Romanya Cumhuriyeti’nin 99. Yılını kutlamak amacıyla düzenlenen resepsiyona katılımları nedeniyle konuklarına teşekkür ederek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tarihinin en önemli başarısı olan ‘Büyük Birleşme’nin yüz yılını simgeleyen Romanya küçük ama anlatılması saatler alacak güzel bir ülke. Romanya’nın tanıtımını burada uzun uzun anlatmak yerine gelecek sene bununla ilgili seminer yapmaya karar verdim. Yine gelecek sene Romanya’nın bölgedeki en önemli ortaklarından biri olan Türkiye ile diplomatik ilişkilerin başlamasının 140’ncı yılını kutlayacağız. Türkiye, Avrupa Birliği’nin dışında ilk ve genel sıralamada ise 5. sıradaki ticari ortağıdır.”


Başkonsolos Mioara Ştefan’ın konuşmasının ardından gecenin düzenlenmesine katkı veren firma yetkililerine teşekkür plaketi verildi. Gece, Bükreş konservatuvarı Kanto Bölümü mezunu Alina EmiliaDorobantu’nun seslendirdiği Romen şarkıları ve danslarıyla sürdü. Dorobantu’nun sürprizi ise “Ordunun dereleri aksa yukarı aksa” adlı türkü oldu. Sanatçı, kusursuz diksiyonuyla dikkat çekti.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN