Psikolog Özgener'den Futbolcu Tavsiyesi

Dokuz Eylül Rotary Kulübü'nün Kaya Prestige Otel'de düzenlenen aylık toplantısına konuk konuşmacı olarak katılan Uzman Psikolog Ayşe Özgener, kaygılardan, stresten uzak bir yaşam için üyelere aynı bir futbolcu gibi hayata gelişine vurmalarını tavsiye etti.Kısa bir süre önce 'Uçak Dolusu Zihinler' isimli kitabı piyasaya çıkan Uzman Psikolog Ayşe Özgener, Dokuz Eylül Rotary Kulübü üyelerine kaygısız yaşamla ilgili tavsiyelerde bulundu.

İnsan hayatında sıfır stres, sıfır kaygının mümkün olmadığını aksine yeteri kadar stresin faydalı da olabileceğini anlatan Özgener, yeteri kadar stres veya kaygının çalışan insanın işine yaradığını ve böylelikle yaşamı daha gerçekçi hale getirerek beceri kazanmanın birinci adımının atıldığını söyledi.

Değiştirmeye Değil Kabullenmeye Çalışın

İnsan ilişkilerinde ise kabullenmenin önemine dikkat çeken Özgener, "Olayları insanları olduğu gibi kabul edebildiğimizde karşımızdaki insanı değiştirmek için belli bir güç sarf etmekten vazgeçiyoruz. Kabul ettikten sonra hayat daha çok akışında gitmeye başlıyor. Kabul edemediğimizde ve sürekli değiştirmeye çalıştığımızda aynı yerde patinaj çekmeye başlıyoruz. Değiştirebileceğimiz tek kişi aslında kendimiziz. Kendimiz dışında hiç kimseyi tam olarak istediğimiz şekilde değiştirmemiz mümkün olmuyor" dedi.

Futbolcu Gibi Olun

Kişi gerçeği kabullendiği zaman ise daha çok şeye odaklanabildiğini sözlerine ekleyen Özgener, “Önemli olan kişinin kendisine odaklanması. Çünkü en büyük değişikliği kendimizde sağlayabiliriz. O zaman daha çok kontrol edebildiğimiz şeylere odaklanıp kontrol edilemeyen kısımlar karşısında daha sakin kalmayı başarabiliyoruz. Sürekli geleceğe kaygılı gözlerle bakmak yerine topa biraz daha gelişine vurabiliyoruz. Mesela bir futbolcu sahaya çıktığı zaman ayağına top gelmeden önce durup ‘bana top gelirse sağa mı vurayım? Sola mı vereyim? Pas mı atayım? Şut mu çekeyim?’ diye takılıp odaklandığı zaman rakibi gelip topu ayağından alıyor. Ama akıllıca bir şekilde düşündüğü zaman anında topun gelişine vurursa oyun devam ediyor. İşte hayatı da birazcık böyle yaşamalıyız” diye konuştu.

Dokuz Eylül Rotary Kulübü Başkanı Mehmet Akiş, toplantı sonunda tüm üyeler için Uçak Dolusu Zihinler isimli kitabını imzalayan Ayşe Özgener’e teşekkür belgesi takdim etti.

Ayşe Özgener Kimdir?

İzmir’de 1976 yılında doğan Özgener, Özel Amerikan Lisesi’ni 1994 yılında, Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü de 1998 yılında tamamladı. 2000 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği formasyonunu bitiren Özgener, “Nöropsikolojik testler ve çocuklarda oyun terapisi eğitimleri” sertifikası aldı. 2013 yılında Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü Aile Danışmanlığı Yüksek Lisans programından mezun olan Özgener’in öncelikli çalışma alanları ergen, aile, aile içi, kişilerarası ilişki ve iletişim sorunları, çocuk ve kadın hakları, eğitim psikolojisi ve engelli bireyler psikolojisidir. Özel bir üniversitede psikolojiye giriş dersleri veren Özgener, İzmir’de kurucusu olduğu danışmanlık merkezinde çalışmalarını sürdürmektedir. Özgener, Evli ve 2 çocuk annesidir.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Dokuz Eylül Rotary Kulübü İzmir, İzmir Dokuz Eylül Rotary Kulübü, Ayşe Özgener, Mehmet Akiş, Özel Amerikan Lisesi İzmir, İzmir Özel Amerikan Lisesi, Kaya Prestige Otel İzmir, İzmir Kaya Prestige Otel, İzmir Etkinlikleri, İzmir Cemiyeti