HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 7 Temmuz 2017

Mövenpick Hotel Izmir'de Söyleşi Günleri Başladı

Magazinizmir
Mövenpick Hotel Izmir’de düzenlenen söyleşi günleri, Hüseyin Mutlu Akpınar ve Berna Sipahi ile açılışı yaptı.

Mövenpick Hotel Izmir ve Medical Park işbirliğiyle, sanat dünyasından önemli konukların İzmirliler ile buluşacağı söyleşi günlerinin ilki, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve İzmir’in başarılı iş kadınlarından Berna Kumaş Sipahi‘nin katılımıyla gerçekleşti.

İzmirliler’in yoğun ilgisiyle yaklaşık 150 kişinin katıldığı etkinlik, ev sahibi Mövenpick Hotel Izmir adına Halkla İlişkiler Müdürü Merih Yumlu’nun açılış konuşması ile başladı. Her ay sanat dünyasından önemli isimleri konuk alacaklarını belirten Yumlu, Ağustos ayında Ataol Behramoğlu ve Tuna Kiremitçi’yi ağırlayacaklarını söyleyerek, projenin mimarı Dr. Zeki Hozer‘e ve etkinliğe destek veren Medikal Park Hastanesi ve Megapol İnşaata teşekkürlerini sundu. Ardından, Medikal Park Koordinatörü Ahmet Veli Olgundeniz ve açılış konuşmasını yapmak üzere Prof. Dr. Atilla Silkü söz aldı.

Etkinliğin moderatörü yazar Gülşah Elikbank, konukların iş ve sosyal kimliklerinin yanı sıra yazar kimliklerine de değinerek, kitapların ortak noktası „kadın“ teması üzerinde durdu. İki konuk da henüz "yazar" sıfatını kabul etmediklerini mütevazılıkla belirterek kitaplarını yazış hikayelerini anlattılar. „Bir başkan, bir şehir, bir aşk“ kitabını yazmasını yazılı tarihe verdiği önem olarak belirten Akpınar, "Hayat bana o kadar çok şey kazandırdı ki, bunların hepsini anlatmasam olmazdı. Bugünü yeterince anlatmak için, geriye dönmek gerekiyordu. Nereden geliyordum, kimlerden, hangi olay ve gelişmelerden beslenmiştim? Bu kitap benim yolculuğumu anlatırken aynı zamanda Tükiye’nin yakın tarihine de tanıklık etmiş oluyor." diye konuştu.
Berna Sipahi, "Gökten üç elma düşmüyor" adlı ilk romanını yazış nedenini "tutku" olarak tanımlıyor. "Herkesin bir tutkusu vardır, benimki yazmakmış" diyen Sipahi, 40’lı yaşlarda bekar ve şehirli bir kadının aşkı arayışı, yalnızlıkları ve çevresinin oluşturduğu baskıyı anlattığı kitabı için, "kurgu da olsa 25-50 yaş aralığındaki her kadın kendinden ya da çevresinden bir şeyler bulacak" diyor.

Yaklaşık 1.5 saat süren sohbetin ardından katılımcılar, konuklara sorular sorarak kitaplarını imzalatma fırsatı buldular. İlki oldukça beğeni toplayan "şehir, kadın ve aşk" üzerine keyifli sohbetlerin yapılacağı söyleşi günleri, her ay sanat dünyasının tanınmış isimlerini konuk etmeye devam edecek. 9 Ağustos’ta yine Mövenpick Hotel Izmir’de Ataol Behramoğlu ve Tuna Kiremitçi’nin konuk olacağı, müzik ile renklenecek etkinliği kaçırmayın.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN