HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 1 Aralık 2016

Marilyn Monroe'nun 10 Stil Kodu

Magazinizmir
Marilyn Monroe'nun ikonik stilinin sadece platin sarısı saçlar, uçuşan etekler ve seksi elbiselerden ibaret olduğunu sanıyorsanız, yanılıyorsunuz.

Beyaz Elbise

Marilyn Monroe denilince, hepimizin aklına gelen uçuşan beyaz elbiseli fotoğraf karesi. 1955’de yayınlanan 'The Seven Year Itch' filmi, Marilyn Monroe stilinin ikonikleşmesinde önemli bir rol oynuyor. William Travilla tarafından tasarlanan bu elbise, sinema tarihinin de en ikonik elbisesi. 

Altın Lame Sansasyonu

Altın rengindeki lame elbise, 'Gentlemen Prefer Blondes' filminde sadece birkaç dakika boy göstermesine rağmen, Marilyn Monroe gardırobunun kült tasarımlarından oldu. 1953'de düzenlenen Photoplay Ödülleri'ne de bu elbiseyle katılan Monroe, ertesi gün tüm gazete manşetlerini süsleyerek sansasyon yaratmış.

Kedi Gözü

Marilyn Monroe'nun stil dosyasında kedi gözü çerçeveli gözlükler eksik olmamalı. Bu gözlükleri tamamlayıcı aksesuar olarak da düşünebiliriz. Gerek beyazperdede, gerekse özel hayatında sıkça kedi gözü gözlükleriyle karşımıza çıkan ikon, bu modeli en iyi taşıyanlardan.

Mom Jean ve Boyfriend Gömlek

Marilyn Monroe'nun stili sadece ihtişamlı, klasik ve uçuşan çizgilerden ibaret değil. Bunun aksini düşünemeyenler için işte ikonun mom jean üzerine giydiği boyfriend gömleğiyle konforluyken bile ikonik görünebileceğinin en büyük kanıtı.

4.8 Milyon Dolarlık Elbise

Marilyn Monroe, 1962 yılında John F. Kennedy’nin doğum günü için New York Madison Square Garden’da, Happy Birthday Mr. Present şarkısını söylemişti. Tam 54 yıl sonra, o gece giydiği elbise 4.8 milyon dolara satıldı. Jean Louis tarafından tasarlanan bu elbise, tarihin en pahalı elbiselerinden.

Pembe Saten

Monroe’nun pembe saten elbisesini unutmak mümkün mü? Yine 'Gentlemen Prefer Blondes' filminden aşina olduğumuz bu tasarım, 2010 yılında 200 bin İngiliz Sterlini'ne satıldı.

Lady Şıklığı

Beyazperdenin dışında özel hayatında da her zaman zamansız şıklığıyla bilinen Marilyn Monroe'nun stili, bir davette nasıl kusursuz olunur sorusunun cevabını kıyafetlerinden çok duruşuyla veriyor. Bir davette tüm dikkatleri üzerine çekmek için, Marilyn'den öğrenecek çok şey var.

Çizgili Elbise ve Sandaletler

Marilyn Monroe, yaz boyunca Instagram hesaplarını süsleyen vazgeçilmez kombin, klasik çizgili elbise ve sandaletleri yıllar önce bir stil imzasına dönüştürmüştü. Yeni 'cool' dediğimiz şey aslında dijital dünyayla değil, Marilyn ile başladı.

Retro Pin-up Mayo

Marilyn'den seksapelite adına öğrendiğimiz çok önemli bir detay var: Seksi görünmek için bikiniye ihtiyaç yok. Retro pin-up bir mayoyla da tüm dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

Mekan Çıkışlarına Dikkat!

Marilyn Monroe'nu zarif mekan çıkışları da stili kadar ikonik. 1957 yılına ışınlanalım ve Marilyn'in Los Angeles'taki Ciro'dan nasıl çıktığını bir hatırlayalım. Fotoğrafta mekan sahibi Herman Hover'ın Marilyn'e kürk paltosunu giydirirken görüyoruz ve aklımızdan geçen şu: "Keşke aramızdan bu kadar erken ayrılmasaydı."

FACEBOOK İLE BAĞLAN