HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 8 Mart 2019

Korudağ'dan İlk Marka, İlk Yarışma, İlk Ödül

Magazinizmir
Harvena, Zeytin Dostu Derneği 12. Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması'nın Yıldızı Oldu.

Zeytindostu derneği tarafından bu yıl 12. si düzenlen Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması'nda 80 yarışmacı arasından Korudağ Zeytin Çiftliği katıldığı Harvena ürünü ile yarışmanın sadece en başarılı zeytinyağlarına verilen Premium Kalite ödülüne laik görüldü.

Firma sahibi Alican İper, "Harvena, Korudağ Zeytin çiftliğinin piyasaya sürmüş olduğu ilk markasıdır, bu markamızın ise katıldığı ilk yarışmadır, bu sebep ile ilk yarışma tecrübemizde aldığımız bu başarılı ödül bizim doğru bir yolda yürüdüğümüzün göstergesidir" şeklinde konuştu.

İper, kendilerini diğer birçok markadan ayıran en önemli özelliklerinin kendi arazilerinde, kendi ağaçlarından elde ettikleri zeytinlerden, kendi tesislerinde sıkımlarını yaparak ürünlerini piyasaya kendi markaları ile sunmaları olduğuna dikkat çekti. Bunun yanında çok farklı bir metotla üretim yaptıklarını, bunun İtalyan menşeili bir firmanın geliştirdiği yeni bir teknoloji olduğunu belirten İper, “Protoreattore adındaki bu teknoloji ile hazırlanan üretim hattı, Türkiye’de sadece bizim tesisimize kuruldu. Bunun farkını da şöyle anlatabiliriz. Zeytin sonuçta bir meyve, içinde şeker var, ısıya maruz kaldığı zaman alkol ester oluşur. Zeytin sıkımı sırasında yıkanır, kırılır ve “malaksör” denen haznede zeytinin türüne göre yarım saat, 40 dakika yoğrulur ve bu sırada ısıyla beraber bir alkolleşme süreci başlar. Bu da zeytinyağının tüm değerlerini olumsuz yönde değiştirir, zeytinyağına zarar verir. İşte İtalyan bir firmanın geliştirdiği bu yöntem ile bu yoğurma süresi 40 dakikadan 70 saniyeye iniyor. Alkol açığa çıkmıyor, ürün zarar görmüyor. Bu da bize daha kaliteli yağ üretme imkânı sağlıyor” diyerek bu sene piyasaya sundukları tüm ürünlerin bu hattan elde edilmiş zeytinyağları olduğunu ifade etti.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN