HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 18 Kasım 2017

KKTC'nin Kuruluş Yıl Dönümü Resepsiyonla Kutlandı

Magazinizmir
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 34. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) İzmir Başkonsolosluğu tarafından Hilton Izmir'de resepsiyon düzenlendi.

KKTC İzmir Başkonsolos İpal Emin, davete katılan gecenin konuklarını kapıda karşıladı. Davette konuşma yapan İpal Emin, Kıbrıs Türk Halkı'nın hür idaresiyle kendi geleceğini belirleme mücadelesini sürdürmeye kararlı olduğunu bundan 33 yıl önce tüm dünyaya kanıtladığını ve 1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni ilan ederek tarihi mücadelesini taçlandırdığını vurguladı.

Emin, Kıbrıs Türkü'nün bağımsızlık mücadelesinin Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş ile başladığını ve 11 yıllık direnişin ardından 1974 yılında, Türkiye'nin de yardımlarıyla özgürlüğün kazanıldığını söyledi. Konuşmasında Cumhuriyet tarihindeki atılımların altını çizen Emin sözlerini şöyle sürdürdü; ''Anavatan Türkiye'nin manevi desteğinin yanı sıra bizlere sağladığı mali desteğiyle hayata geçirilen projelerle bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kararlı bir şekilde kalkınmaya devam etmektedir. Her alanda anavatanımız yardımlarıyla yanımızdadır. Kıbrıs Türkü diline, dinine, milletine, kültürüne, vatanına ve bayrağına her zaman sahip çıkmıştır, çıkmaya da devam edecektir.'' Kıbrıs Türk ve Rum tarafı arasındaki görüşmelere de değinen Başkonsolos Emin, şunları ifade etti; "Yıllardır süregelen görüşmelerde hedefimiz, siyasi eşitlik, egemen eşitlik ve özgürlük temelinde adil ve kalıcı bir çözüm olmuştur. Olmazsa olmazlarımız; anavatan Türkiye'nin etkin ve fiili garantörlüğüdür.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Kıbrıs'taki varlığı, tüm adadaki barışın ve huzurun teminatıdır. Her iki taraf arasında müzakereler devam ediyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti iki eşit halktan ve onların kurdukları yönetimlerden oluşturulacak gerçek bir federasyon kurma çabası içerisindedir. Hedefimiz iki kesimli iki kurucu devletten oluşan, eşitlik ilkesine dayalı, haklarımızın korunduğu yeni bir federasyondur. Kıbrıs Rum kesimi çeşitli gerekçelerle müzakere masasından kaçmaya devam etmektedir. Yunanistan ise Türk askerlerinin adadan gitmesi ön koşulunu öne sürerek görüşmeleri baltalamaktadır.

Anavatan Türkiye'nin garantörümüz olarak var olamadığı hiçbir anlaşmayı kabul etmemiz mümkün değildir." Konuşmanın ardından, Başkonsolos İpal Emin ile davetin konukları arasında bulunan Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Zeynep Sibel Algan, İzmir Vali Yardımcısı Uğur Kolsuz ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan, üzerinde Türkiye ve KKTC bayraklarının bulunduğu pastayı kesti. Pasta töreninin ardından Eda Söz Dans Akademisi tarafından hazırlanan Salsa gösterisi sunuldu, gösteri davetlilerce ilgiyle izlendi. Dansçılar Sema Çakır ve Murat Duman, gösterinin ardından Türkiye ve KKTC bayrağıyla gazetecilere poz verdi. Türk mutfağından ikramların sunulduğu geceye, protokolun yanı sıra gaziler, iş adamları ve askerler de katıldı.

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN