Kedi Videosu İzlemenin Yararlı Olduğu Ortaya Çıktı

Yapılan bir araştırma, internette kedi videoları izlemenin olumlu bir etkisi olduğunu ve insanların üretkenliğini artırdığını gösterdi.Hindistan Üniversitesinde Yardımcı Doçent olan Jessica Gall Myrick, kedi videoları izlemenin insanların ruh halini nasıl etkilediği üzerine 7 bin kişi üzerinde bir araştırma yaptı. Araştırması, "İnsan Davranışında Bilgisayarlar" (Computers in Human Behavior) dergisinin son sayısında yayınlandı.

"Bazı kişiler internette kedi videoları izlemenin akademik araştırma konusu olmak için yeterli ciddiyette olmadığını düşünebilirler, ancak gerçek şu ki bu günümüzde internetin en popüler kullanım şekli. Eğer internetin biz bireyler ve toplum üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak istiyorsak, araştırmacılar olarak internet kedilerini artık daha fazla görmezden gelemeyiz."

Myrick'in araştırmasında katılımcıların % 36'sı kendisini "kedi insanı" olarak tanımlarken, % 60'ı da hem kedileri hem de köpekleri sevdiğini belirtti. 7 bin katılımcı üzerinde yapılan çalışmanın tamamlanmasının ardından katılımcılar kendilerini daha canlı ve daha pozitif hissettiklerini ve ayrıca endişe, üzgünlük ve sinirlilik hislerinin azaldığını ifade ettiler.

Bunun yanında katılımcıların çoğu günlük işlerinden kaytarmak için kedi videoları izlediklerini belirttiler. Ancak Myrick bunu kötü bir şey olarak görmüyor: "İster günlük işlerden kaçınmak için veya çalışmaları gerekirken Youtube'da kedi videoları izliyor olsunlar, kedi videoları izlemenin insanlar üzerinde oluşturduğu etki, aslında sonrasında insanların zor işlerini daha kolay yapabilmelerinde yardımcı olabilir."

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER kedi videosu izmir, izmir kedi videosu, Hindistan Üniversitesi izmir, izmir Hindistan Üniversitesi, Jessica Gall Myrick, Computers in Human Behavior dergisi izmir, izmir Computers in Human Behavior dergisi, izmir araştırmaları, izmir etkinlikleri, izmir cemiyeti