Kaya İzmir Thermal Convention'da Yunanistan Günü Kutlaması

Yunanistan'ın ulusal günü kutlama etkinlikleri nedeniyle Kaya İzmir Thermal Convention’da bir resepsiyon düzenlendi.Yunanistan'ın İzmir Başkonsolosu Theodore -Yivi Tsakiris in ev sahipliği yaptığı resepsiyona, izmir'deki konsoloslar ile işadamları ve eşleri katıldı. Resepsiyonun sonunda, İzmir'de görevini tamamlayan Tsakiris'e başarılı çalışmalarından dolayı İTO Başkanı ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ekrem Demirtaş bir plaket verdi

Yunanistan Ulusal Günü Kaya İzmir Thermal Convention'da düzenlenen kokteyl ile kutlandı. Başkonsolosu Theodore Tsakiris ve eşi Yvi Tsakiris ev sahipliğinde düzenlenen geceye, Rum Otodoks cemaati Başkanı Teodora Hacudi, Baş Papaz Pater Kyrilos SSykis, Yunanistan Nato Unsur Komutanı Nikolaos Poggas, 12 Ada Milletvekilleri anos Kosolas, Agostolos Vezyropoulou, Federal Almanya İzmir Başkonsolosu Thomas Gerlach, konsolos ve fahri konsoloslar ile iş ve cemiyet dünyasından davetliler katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Boşkonsolos Tsakiris, 8 Mart'ta gerçekleşen ve iki ülkenin yüksek düzeyde zirvede buluşmasının çok ayrı bir önem taşıdığını belirterek, zirvenin ayrı bir önem taşıdığını, 1922'de Elefterios Venizelos ile Mustafa Kemal Atatürk'ün buluşmasından sonra ilk kez kez bir Yunan Başbakanı İzmir'i ziyaret ediyor olmasının kendileri için özel bir ifade taşıdığını söyledi.
Tsakiris, "Bu buluşma sembolizmden öte bir buluşma. Atatürk ve Venizelos'un hayata geçirmeye çalıştığı Türk Yunan işbirliği dönemini çağrıştırak bu buluşmada başbakanların yanısıra Yunanistan tarafından 10, Türk tarafından ise 12 Bakan katıldı. İzmirli insanların bize gösterdiği ilgi ve yakınlığı çok önemsiyorum. O buluşmanın en büyük özelliği ise Bartholomeos, Süleyman Demirel gibi isimlerin ardından Başbakan Aleksis Çipras'a fahri doktora ünvanının verilmesiydi. İki başbakanın buluşmasının getirisi için daha çok çalışacağız. İki ülke arasındaki ticaretin 5 milyar dolardan 10 milyar dolara yükseltimesinin yanısıra, Yunanistan'ın Türkiye'ye yaptığı yatırımın 300 milyar Dolar olduğunu, Türkiye'nin se 300 milyon dolarlarda kaldığını ve bunu da arttırmak için çaba harcanacağını söyledi. İki başbakanın yolunda, izinde çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

4,5 yıldır görev yaptığı İzmir'den ayrılma zamanının geldiğini belirten Tsakiris, görev yaptığı bu sürede kendine verilen destek için teşekkür ederek sözlerini tamamladı.
Dost ve komsu Yunanistan'ın milli gününü kutluyarak sözlerine başlayan İzmir Ticaret Odası Başkanı- İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ekrem Demirtaş, Yunanistan'ın genç ve başarılı başbakanı Çipras'ı İzmir'de ağırlamanın kendilerini onurlandırdığını ifade ederek başladığı konuşmasında; insanlık dramının yaşandığı günlerde Başbakan Çipras'ın müLteci konusuna gösterdiği hassasiyetin çok önemli olduğunu belirtti. Yunanistan'ın da yaşadığı büyük zorluklara karşın bu konuya insanı bir şekilde yaklaşması nedeniyle fahri doktora ünvanının verildiğini söyledi.
Demirtaş, "bizler Başkonsolosumuzun ifade ettiği gibi Atatürk ve Venizelos'un izinde iki ülkenin ilişkilerinin ün yüksek düzeye çıkarılması için çaba harcıyoruz. Başkonsolos görev süresini tamamlıyor ve büyükelçi olarak ayrılacak. Sayın Başbakan Çipras'a büyükelçi olarak İzmir'den ayrılan başkonsolosu ilerleyen tarihlerde Ankara Büyükelçisi olarak görmek istediğimizi söyledim" diye konuştu.
Demirtaş, iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğine gösterdiği çaba nedeniyle plaket vererek teşekkür etti.
 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Kaya İzmir Thermal Convention, Theodore -Yivi Tsakiris, Ekrem Demirtaş, Yvi Tsakiris, Teodora Hacudi, Kyrilos SSykis, Nikolaos Poggas, Vezyropoulou, İzmir Etkinlikleri, İzmir Cemiyeti