HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 26 Ekim 2017

Japonya Bakanlığı'ndan JİKAD'a Ödül

Magazinizmir
İzmir Japonya Kültürler Arası Dostluk Derneği (JIKAD) Başkanı Arzu Yücel, Japonya Dışişleri Bakanı Ödülü'ne layık görüldü.

Ödülün takdimi için 21 Ekim 2017 Cumartesi günü, İzmir Swissotel Büyük Efes’te Japonya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından davet organize edildi. Davete, Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara ve eşi Shizue Ehara başta olmak üzere, İzmir Vali Yardımcısı Uğur Kolsuz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Sırrı Aydoğan, Kültür ve Turizm İl Müdür Yardımcısı Murat Karaçanta, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, İzmir cemiyet hayatından tanınmış simalar ve Türkiye'de yaşayan Japonlar'dan oluşan yaklaşık 200 kişi katıldı. Tören, Japonya ve Türkiye ulusal marşlarının okunmasıyla başladı. Ardından konuşma yapan Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara, Japonya Dışişleri Bakanı Ödülü'nün Japonya ve çeşitli ülkeler arasındaki dostluk ve güven ilişkisinin gelişmesi adına büyük katkılar sağlayan, özellikle üstün başarı gösteren şahıslara ve kuruluşlara bu başarılarını takdir etmek için verildiğini dile getirdi.

JİKAD'tan Dostluğa Katkı

Başkonsolos Ehara İzmir’in tek Japonya dostluk derneği olan JIKAD’a ilk defa bu ödülün veriliyor olmasının tarihi ve büyük bir önem taşıdığını da belirterek, Japonya’nın değerli dostu JIKAD’ın kuruluşundan bu yana, İzmir’de Japon kültürünün yayılmasında ve her iki ülke halklarının karşılıklı etkileşimlerinde büyük katkı sağladığını söyledi ve JIKAD başkanı Arzu Yücel’e teşekkür etti. Başkonsolos Ehara'nın konuşmasından sonra duygularını ifade eden JİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Yücel, “Bizler JİKAD kurucu üyeleri olarak Japonya ile Türkiye arasında yıllardır var olan sağlam dostluğumuzu temel aldık.

Yedi yıldır bu dostluğun üzerine kültürel, bilimsel somut değerler eklemeye çalıştık. Bu uğraşımızın neticesinde bizi onurlandıran 2017 yılı Japon Dışişleri Bakanı Ödülü'ne layık bulunduk. Bugüne kadar hiçbir karşılık beklemeden sarf ettiğimiz emeklerimizin böyle karşılık bulması, hepimiz için gurur verici, bu gurur hepimize aittir" dedi. Konuşmaların ardından Japonya'nın İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara, JIKAD Başkanı Arzu Yücel'e ödülünü takdim etti. Ardından davete katılanlar birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Törende, Japonya kültürüyle ilgili film gösterimi de gerçekleşti. Davetin finali, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu ve DAIKIN desteğiyle Türkiye turnesinde olan dünyaca ünlü Japon davul şov grubu ONDEKOZA performans sergiledi. Grup, turne kapsamında 19 Ekim'de Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Bursa'da, 22 Ekim'de Adnan Saygun Sanat Merkezi İzmir'de, 23 Ekim'de Caddebostan Kültür Merkezi İstanbul'de, 24 Ekim'de ise Beşiktaş Akatlar Kültür Merkezi İstanbul'da sahneye çıktı.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN