HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 19 Aralık 2016

İzmir'de Beyaz Altın Zirvesi

Magazinizmir
Ulusal Pamuk Konseyi (UPK) tarafından organize edilen 4. Ulusal Pamuk Zirvesi kapılarını açtı.

Pamukta ton başına desteğin arttırılmasını isteyen UPK Başkanı Barış Kocagöz, "1 milyon 400 bin ton hayal değil" dedi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Daniş ise küstürülen pamuk üreticilerinin havza bazlı modelle üretime geri döndürüleceğini söyledi. Daniş, "Köylerdeki alt yapı ve yatırımları kentlerdeki gibi eşit oranda gerçekleştireceğiz. Gençlerin kente göç etmelerinin önüne yatırımlarla önüne geçeceğiz" dedi. Kaya Termal Otel’de İzmir Ticaret Borsası, Kahramanmaraş Ticaret Borsası, Söke Ticaret Borsası, Çukobirlik, Ege İhracatçılar Birliği, John Deere, Progen, ve Tekstil İşverenleri Sendikası sponsorluğunda gerçekleşen organizasyona Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in TBMM’deki bütçe görüşmelerinde olması nedeniyle Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurul Başkanı Işınsu Kestelli, Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz, oda ve borsa temsilcileri ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Ulusal Pamuk Konseyi (UPK) tarafından organize edilen 4. Ulusal Pamuk Zirvesi kapılarını açtı. Kaya Termal Otel’de İzmir Ticaret Borsası, Kahramanmaraş Ticaret Borsası, Söke Ticaret Borsası, Çukobirlik, Ege İhracatçılar Birliği, John Deere, Progen, ve Tekstil İşverenleri Sendikası sponsorluğunda gerçekleşen organizasyona Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in TBMM’deki bütçe görüşmelerinde olması nedeniyle Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurul Başkanı Işınsu Kestelli, Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz, oda ve borsa temsilcileri ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Milli Tarım, Milli Pamuk Hedefi

"Milli tarım, milli pamuk" sloganıyla kapılarını açan organizasyonun açılış konuşmasını yapan Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı ve İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, pamuğun ülke ekonomisine olan katkısını anlatırken, "Bu denli stratejik bir tarım ürünü olan pamuk için ne yazık ki üretimimiz 930 bin tonlardan 400 bin tonlara kadar düşmüş idi. Bunun en büyük nedeni; üretimin rakip ülkelere göre çok daha olumsuz koşullarda yapılmasına bağlı olarak maliyetlerin yüksek olmasıdır. Bu nedenle üreticimiz; üretimi daha kolay, geliri daha yüksek alternatif ürünlere kaymıştır. Bunun yanında,Türk üreticisi destekleme primi ile desteklenmese,bırakın 400 bin tonu 1 kg dahi pamuk üretiminin de olmayacağı gerçeği önümüzdedir. Ne mutlu ki, son yıllardaki olumlu uygulamalar ile üretimimizi tekrar 800 bin ton seviyelerine yaklaştırdık. Buna rağmen, bu stratejik üründeki açığızı her yıl 800-900 bin ton ithalat yaparak karşılayabiliyoruz ve bunun için her yıl 2-2,5 milyar dolar bedeli yurt dışına, diğer üreticilere ödemek zorunda kalıyoruz. Halbuki önceki yıllardaki ekim alanlarına dönebilirsek, bugünkü verimlerimiz ile 1 milyon dört yüz bin ton üretim rakamlarına ulaşmamız hayal değil" şeklinde konuştu.Hazır ve Talibiz

Havza bazlı destek modelinin doğru bir şekilde kullanılması için çağrı yapan Kocagöz, "Ancak konsey olarak sizden ricamız dekara ve alan bazlı verilecek desteklemelerin müracaat dosyalarının sadece alan bilgileri ile değil, mutlaka üretim evrakları ile de zenginleştirilmesidir. Bunun nedeni, çok önceki yıllarda bu uygulamada yaşanan suiistimallerdir. Ödenecek toplam plasmanın tümünün gerçek üretime gitmesi bizim için çok önemli. Ayrıca yine büyük ricamız pamuğa verilen ve 75 krş. olan son destekleme gelirinin ülke verim ortalaması dahilinde ve hiç olmazsa enflasyon oranında korunarak ve arttırılarak yeni dekar başı destek gelirinin hesaplanmasıdır. Ayrıca pazarlama konusunda çok büyük adım olarak gördüğümüz, lisanslı depoculukta ton başına 7 TL olarak yapılan depo kiralama desteğinin arttırılmasını diliyoruz. Bizler kendi ülkemizin ihtiyacı olan üretimi yapmaya ve onu ürüne dönüştürmeye sektör olarak hazırız ve talibiz . Sizin ve ekibinizin bu olumlu adımları ile bizim, bunu başaracağımıza inancımız tamdır. Bu güzel başlangıç ışığında el ele milli tarım destekleme modeli ile yaratılacak sinerjiyle birlikte kendi ihtiyacımıza yetecek kadar "milli pamuk" için hep beraber çalışmayı umuyoruz ve istiyoruz" diye konuştu.

184 Ova Tarımsal Sit Alanı İlan Edilecek

Kocagöz’ün ardından kürsüye gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, kongrede alınacak kararların bakanlık tarafından özel olarak takip edileceğini söyledi.
Sözlerine dünya ve Türkiye’de gıda tüketimi ve tarımsal alanların yok edilmesi gibi konuları değerlendirerek başlayan Daniş, tarımsal alanların korunması için çalışmaları sürdürdüklerini söyledi. Daniş, "Tarımsal alanların kullanımı için Türkiye’de 184 ovayı tarımsal sit alanı ilan edeceğiz. Ekilmedik alan bırakmayacağız. Dünyada her gün 12 hektar alan yok oluyor. Eğer biz bu tarımsal üretimi sağlamazsak tarımda yetersizlik ve arz açığı kaçınılmaz olacak" diye konuştu.

Gençlerimizi Köylerde Tutmalıyız

Daniş, "Ekmeğin hamuru alın teri ile yoğrulmuş topraktan geçmektedir. Bunun için daha fazla çalışmamız gerekiyor. Türkiye’nin 2023 hedefleri için havza bazlı modele geçtik. Tarım ve Hayvancılık stratejik önemini sürdürecek. Tarımla uğraşmaktan vazgeçmeyeceğiz. Ne olursa olsun köylerimiz boşalmamalıdır. Köylerimiz şehirlerle birlikte kalkınmalıdır. Bizler gençlerimizin köylerde kalmasını sağlamalıyız" şeklinde konuştu.

Pamuk İthalatını Sonlandıracağız

Pamuk üretiminin Türkiye sanayisinde önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Daniş,"Pamuk tarım için olduğu kadar sanayi için büyük bir önem oluşturmaktadır. Tekstil hazır giyim ihracatı 26 milyar dolar ile zirvede yer alıyor. Pamuk her alanda önemli. 3 milyon insan geçimini pamuktan sağlıyor. Pamuk üretiminde dünyada 8., tüketiminde ise 4. sıradayız. Maalesef pamuk üretiminde bazı sıkıntılarımız var. Pamuk ekim alanlarımız yarı yarıya azalmıştır. Bizi mutlu eden ise pamuk üretiminde verim artışıdır. 2002’de hektar bazında 353 kilogram ürün elde edilirken, 2015’te 553 bine çıkarılmıştır. Bu çerçevede artık pamuk ithalatını sonlandırmamız gerekiyor. Bu potansiyelimiz var. Pamuk ihtiyacını kendi kendimize karşılayabileceğimiz gibi ileride dışarıya da satacak hale gelebiliriz" dedi.

Çiftçi Tekrar Pamuk Ekecek

Son dönemlere tarlalarındaki pamukları sökmek zorunda kalan üreticiye seslenen Daniş, "Bilinçli pamuk üretememe sorunumuz var. Maalesef pamuk üreticimiz sektöre küstürülmüş, pamuk yerine mısıra yönelmiştir. Havza Bazlı Model ile bu sorunu çözeceğiz. Kimse kafasına göre ürün ekemeyecek" ifadelerini kullandı.

Bakana Destek Çağrısı

Açılış konuşmalarının ardından kürsüye gelen İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, pamuk üretimindeki veriler hakkında bilgi verdi.
Pamukta borsa çalışmaları hakkında çalışmaları aktaran Kestelli, Bakan Faruk Çelik’e çağrı yaptı. Kestelli, "Bugünkü en önemli talebimiz ise pamuk ticaretinde borsamız salon işlemlerinin desteklenmesidir. Pamuk sektörüyle ilgili karar verme süreçlerinizde sizler için hazırlanan raporlardaki fiyat bilgilerinin İzmir Ticaret Borsası işlem salonunda belirlenen fiyatlar olduğuna eminim. Arz ve talebin borsa işlem salonunda karşı karşıya gelmesi ve serbest piyasa koşullarında fiyat oluşumunun sağlanması sektörün geleceği için hayati önem taşımaktadır. Fiyat belirsizliği olan piyasaların hem üreticimize, hem sanayicimize hem de devletimize önemli maliyetleri olduğunu farklı ürünlerde yaşayarak görüyoruz. Fındık fiyatının ülkemiz yerine Avrupa’da tespit ediliyor olmasından hepimiz rahatsızlık duyuyoruz. Pamukta da benzer rahatsızlığın gelecekte duyulmaması için 125 yıldır faaliyet gösteren işlem salonumuzun desteklenmesi gerektiğine inanıyor, bu konuda ilgili tüm bakanlıklarımızın desteğini önemle talep ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

FACEBOOK İLE BAĞLAN