HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 22 Kasım 2016

İzmir Sev 2. Defa World Scholar's Cup Bölgesel Turnuvasının Ev Sahibi

Magazinizmir
Dünya turnuvasında kırktan fazla ülkenin takımlarının yarıştığı 'World Scholar's Cup' heyecanı başlıyor. Dünyanın birçok ülkesinde gerçekleşen uluslararası turnuvanın; bölgesel turnuvalarından birinin ev sahipliğini, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Özel İzmir SEV İlköğretim Kurumları yapacak.

Dünyanın en büyük gençlik organizasyonlarından biri olan ve kırktan fazla ülkenin takımlarının yarıştığı "World Scholar’s Cup" (Dünya Bilginler Kupası) 2007 yılından bu yana düzenleniyor. Ortaokul ve lise düzeyinde dünyanın dört bir yanındaki öğrencilerin hem öğrenip hem de eğlenerek yarıştığı turnuvanın, İzmir’de gerçekleşen bölgesel turnuvasının bu sene de ev sahipliğini Özel İzmir SEV İlköğretim Kurumları yapacak. 'World Scholar's Cup’’ın bölgesel turnuvası, İzmir SEV İlköğretim Kurumları’nda 7-8 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Şampiyonlar Yale'de Yarışacak

Dünyanın birçok ülkesinde gerçekleştirilen bölgesel turnuvada ilk 10’a giren takımlar, Haziran ayının sonunda düzenlenecek olan Dünya Turnuvası’na katılmaya hak kazanacaklar. Bu turnuvada da başarılı olanlar ise Kasım 2017’de Yale Üniversitesi’nde düzenlenecek olan Şampiyonlar Turnuvası’na (Tournament of Champions) katılacaklar.

"Eşsiz Bir Deneyim"

World Scholar’s Cup’ta öğrencilerin ekip lideri olan Özel İzmir SEV Ortaokulu Müdürü Sedef Özyiğit, okul olarak bu turnuvaya dört yıldan bu yana katıldıklarını belirtti. İzmir SEV’in geçtiğimiz yılda ev sahibi olduğu bölgesel turnuvaya 75 takımın katıldığını hatırlatan Özyiğit, şu bilgileri verdi:
"Madalya alsın ya da almasınlar turnuvaya katılan her öğrencinin farklı kazanımları olduğuna inanıyoruz. Öğrenciler bu yarışmada kendilerini akademik olarak ifade etme ve İngilizcelerini geliştirme imkanı buluyorlar. Ayrıca dünyanın dört bir yanındaki ülkeden yaşıtlarıyla tanışabiliyorlar, İngilizce kültürel ve sosyal paylaşımlarda bulunabiliyorlar. Bu nedenle okulumuz, Türkiye’de İstanbul ve diğer illerin aynı sıra , İzmir ve yakın çevrede bulunan öğrencilerin de katılımını desteklemek amacıyla tüm dünyada düzenlenen uluslararası bölgesel turnuvalardan birinin ev sahipliğini bu sene de üstlendi. World Scholars Cup ile ilgilenen tüm gençlerimizin katılımları konusunda bilgi almalarını ve bu eşsiz deneyimi paylaşmalarını arzu ediyoruz. Katılımcı olmak isteyen okullar başvurularını http://www.scholarscup.org/ adresinden gerçekleştirebilmektedir."

World Scholar’s Cup Nedir?

'World Scholar's Cup’ta; üç öğrenciden oluşan takımlar halinde yarışılıyor. Turnuva, dört temel bölümden oluşmaktadır: "The Scholar’s Challange, Collaborative Writing, The Team Debate ve The Scholar’s Bowl". Bu bölümlere ek olarak ayrıca bazı turnuvalarda sosyal ve akademik olarak ek bölümler de yer alabilmektedir. Organizasyonun amacı; geleceğin alim ve liderlerine global bir ortam yaratmak ve öğrencilerin farkında olmadıkları yeni becerilerini ve güçlü alanlarını keşfetmeleridir. Ayrıca odaklanılan en önemli konu ise farklı kültürleri biraraya getirerek bugün ve geleceğe ait fikir ve durumlar üzerine münazara yaptırıp, kompozisyon yazdırmaktır.

http://www.scholarscup.org/
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN