HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 26 Aralık 2016

İlle de Bir İş Olsun'da Yola Çıkıldı

Magazinizmir
İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin (İZROMDER), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Başkanlığı'nın desteği ile yürüttüğü "İlle de Bir İş Olsun" projesinin açılışı İzmir Hilton Oteli'nde düzenlenen toplantıyla gerçekleştirildi.

Toplantıya CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Müteahhitler Federayonu Başkan Yardımcısı Sinan Bezircioğlu, İŞKUR Aktif İşgücü Eğitim Uzman Anıl Tamburacı'nın yanısıra çok sayıda akademisyen ve sivil toplum örgütü yöneticisi katıldı.

12 ay boyunca uygulanacak proje kapsamında İzmir’de ikamet eden yüz Roman (ya da Roman gibi yaşayan) vatandaş Makine Mühendisleri Odası ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel eğitim kurumları işbirliği ile iş makinesi operatörü olarak yetiştirilecek. Sertifikalarını kazanan kursiyerlerin İş-Kur koordinasyonu ile 6 ay boyunca işbaşı eğitimi almaları planlanıyor.

Proje kapsamında oluşturulacak "İş Kulübü" bünyesinde 200 katılımcı, istihdam kaynaklarına ulaşılabilirliklerinin artırılması adına kariyer danışmanlığı hizmetlerinden faydalanacak. Katılımcılara ayrıca, İş Kulübü faaliyetleri dahilinde; mülakat teknikleri, beden dili ve iletişim becerileri, özgeçmiş hazırlama teknikleri vb. kişisel gelişim eğitimleri ile danışmanlık hizmetleri verilecek.

Önyargılara Karşı Farkındalık Çalışmaları

Proje kapsamında sosyal içerme başlığı altında düzenlenecek olan seminerler ile toplum nezdinde önyargıları engelleme, farklılıklara saygı, kayıtlı istihdama katılımın önemi gibi. konularda farkındalık artırma ve görünürlük çalışmaları yapılacak. Ayrıca proje takvimi boyunca düzenlenecek olan altı ayrı ortak akıl toplantısı ile meslek odaları ve yerel yönetim temsilcileri, Roman STK temsilcileri ile bir araya getirilecek ve işbirliği geliştirme stratejileri belirlenerek hayata geçirilecek.

Projenin açılış toplantısında konuşan ve proje hakkında bilgi veren İZROMDER Başkanı Abdullah Cıstır, proje ekibi olarak açılış toplantısını gerçekleştirmekten dolayı büyük heyecan ve mutluluk duyduklarını söyledi. Hükümet tarafından hayata geçirilen Roman Açılımı'nda "Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Operasyonu" SİROMA'nın çok önemli bir ayak olduğunu ancak yetersiz kaldığını aktaran Cıstır, SİROMA'ya paralel olarak yönetilen mali destek projeleriyle içermeci farkındalık çalışmalarının sonuca ulaşacağını belirtti. Türkiye'de yaşanan tüm gelişmelere rağmen kendi iç dinamikleriyle kalkınabilecek güce sahip olduğunu ifade eden Cıstır "Mustafa Kemal Atatürk'ün bize hediye ettiği katılımcı demokrasi çerçevesinde Roman vatandaşlarımızın istihdama ve sosyal hayata entegre edilmesinde yürüttüğümüz projelerde SİROMA da çok önemli bir rol üstlenmiş durumda. Amacımız tüm Roman vatandaşların eşit yurttaşlık bilinciyle ülkemizdeki istihdama katılması ve demokratik platformda yer alması" diye konuştu.

Bütün Sorunların Kaynağı İşsizlik

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ise en önemli ihtiyacın iş olduğunu belirterek, "İş olmazsa eğitim olmuyor, AŞ olmuyor, fakirlik oluyor. Onun için Romanların en önemli sorunu işsizlik. Yapılan araştırmalarda Roman mahallerinde kayıt dışı işsizlik yüzde 96. Bu bütün sorunların kaynağı işsizliktir" dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN