HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 23 Ocak 2018

İlk Çağdaş Seramiğin Duayeni Füreya Koral

Magazinizmir
Türkiye’nin ilk çağdaş seramik sanatçısının dopdolu hayatı ve bu hayata sığdırdığı eserleri üzerinden kaç yıl geçerse geçsin görenleri etkilemeye devam edecek.

"Sanatı müzelerde hapsetmek yok. O sanat ölü sanattır," işte Füreya Koral böyle düşünen bir sanatçı. Her ne kadar şehirlerin çehresi yavaş yavaş değişse de, sanatını müzelere hapsetmek istemediğini bugün hala kanıtlamaya devam eden eserleri, duvarları süsleyerek dikkatli gözlere armağanlar sunuyor.

Osmanlı’nın işgal yıllarında doğan, Cumhuriyet’in ilk yıllarında yetişen ve kötü bir tesadüf sonucu başladığı seramik sanatına Türkiye’nin adını dünyaya duyurarak devam eden Füreya Koral’ın tıpkı eserleri gibi hayatı, ailesi ve sanat kariyeri de baştan başa renkli ve ilgi çekici.

1910 yılında Büyükada’daki Şakir Paşa Konağı’nda doğan Koral’ın ailesinde, yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı, gravür sanatçısı Aliye Berger ve ressam Fahrelnissa Zeyd gibi usta sanatçılar bulunuyordu. Osmanlı’nın işgal edildiği o zorlu yıllarda doğmuş olmasına rağmen Fransızca, keman, felsefe gibi eğitimlerle kendini geliştirdi; seramik sanatıyla ilgilenmek ise henüz aklında bile yoktu. Ancak hayat herkese yaptığı gibi Füreya Koral’ın da önünde beklenmedik bir yol açtı. Otuz yedi yaşındayken verem hastalığına yakalanan Koral’ın seramikle ilgilenmeye başlaması da başına gelen bu kötü olay sayesinde oldu. İki sene yattığı sanatoryumda ailesi bir gün ona vakit geçirmesi için plastik hamurlar getirdi. Koral böylece hayatında onu mutlu eden uğraşıyı bulmuş oldu. Daha sonra öğrendiği tekniklerle kendini geliştirip, hastalığını atlattıktan sonra Paris’e taşındı, kiraladığı atölyesinde çalışmalar yapmaya başladı ve böylece Türkiye’nin ilk çağdaş seramik sanatçısı oldu.

Füreya Koral, sanat hayatı boyunca Güney Amerika’nın Aztek ve Maya kültürlerinden, Antik Mısır’a, Mevlevilik’ten İran ve Anadolu geleneklerine kadar, birçok farklı tarzı inceledi ve bunları eserlerinde eşsiz bir şekilde sentezledi. Aynı zamanda Türkiye’deki ilk seramik atölyesini kurarak birçok seramik sanatçısının da yetişmesine önayak oldu. Bu dopdolu geçen hayatın izlerine tanık olmak ve bu hayattan aldığı ilhamla yarattığı eserlerini görmek için Füreya Koral’ın şu ana dek hazırlanan en kapsamlı retrospektif sergisini mutlaka ziyaret etmelisiniz. 60. kuruluş yıldönümünü kutlayan Kale Grubu tarafından hayata geçirilen sergi, gördüğü yoğun ilgi sayesinde 28 Ocak tarihine kadar uzatıldı; sergiyi Akaretler’deki Sıraevler’de görmek için elinizi çabuk tutmalısınız.

FACEBOOK İLE BAĞLAN