HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 13 Mart 2018

Heyecanla Beklenen Belgesel "Jane" National Geographic'te!

Magazinizmir
Başarılı film yapımcısı Brett Morgen, şempanzelerle ilgili araştırmalarıyla bilim dünyasını sarsan Jane Goodall’ın hiçbir yerde yayınlanmamış görüntülerini “Jane” için bir araya getiriyor.

Eleştirmenlerin "nefes kesici" diye tanımladığı belgesel “Jane”, 12 Mart Pazartesi saat 23.00’te 172 ülkede ve 43 dilde National Geographic izleyicileriyle buluştu. Dünya çapında 25 film festivalinde gösterilen, BAFTA adaylığı bulunan ve ABD’de eleştirmenlerin 2017 yılının en iyi belgeseli seçtiği yapım, Tanzanya’nın Gombe Ulusal Parkı’nda 1960 yılında çekilen ve daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış 100 saatlik görüntüsü ile Jane Goodall’ın hikayesini ekranlara getiriyor. Ödüllü yönetmen Brett Morgen hiçbir bilimsel eğitimi olmayan bu genç kadının erkekler tarafından domine edilmiş bilim dünyasına şempanzelerle ilgili yaptığı araştırmalarla nasıl meydan okuduğunu ve doğal yaşama bakış açımızı nasıl kökten değiştirdiğini anlatırken, Jane Goodall’ın hiç bilinmeyen bir yüzünü de tüm samimiyetiyle aktarıyor.

Jane Goodall 1960 yılında, henüz 26 yaşındayken hayvanlara duyduğu sevginin gücüyle Tanzanya’ya doğru yola çıkıyor ve şempanzeler üzerinde araştırma yapmaya başlıyor. Sabırlı bir şekilde hayvanların güvenini kazanan Goodall, şempanzelerin fazlasıyla zeki ve sosyal yaratıklar olduğunu ve alet kullanabildiklerini ortaya çıkardığında gazetelerin manşetlerinde yer buluyor. 1964 yılında National Geographic tarafından görevlendirilen, daha sonra Goodall’ın kocası olacak Hugo van Lawick’in çektiği görüntüler ise aşk, evlilik ve annelik ile hayat boyu hayalini kurduğu işi arasında denge kurmakta zorlanan Jane Goodall’a daha yakından bakma imkanı sunuyor.

Filmlerin kendisini tam anlamıyla geçmişe götürdüğünü söyleyen Jane Goodall Enstitüsü’nün kurucusu ve BM Barış Elçisi Dr. Jane Goodall, "Belgesel olan biten her şeyi tüm gerçekliğiyle gösteriyor. Özellikle benim ve Hugo’nun karakterine ışık tutuyor. Doğrusunu söylemek gerekirse ‘Jane’ beni hayatımın en güzel günlerine döndürdü" dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN