HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 8 Eylül 2017

Gülsin Onay Karşıyakalı Çocuklara Piyanoyu Sevdirdi

Magazinizmir
Sanatın her alanında örnek projelere imza atan Karşıyaka Belediyesi, müziği seven ve piyanoya tutkusu olan minik sanatseverleri, dünyaca ünlü piyano sanatçısı Gülsin Onay ile buluşturdu. Yüzlerce çocuk, Onay ile sanat söyleşisinde bir araya geldi.

Müziğe gönül veren ve piyanoya merakı olan Karşıyakalı çocuklar, 6 Eylül’de dünyaca ünlü piyanist Gülsin Onay’ı dinleme ve sohbet etme şansını yakaladı.Karşıyaka Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Belediye Konservatuvarı piyano öğretmenleri tarafından düzenlenen etkinlik, Atakent’teki Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Piyano egitmeni Nilufer Guzel’in hazırladığı sende tuslara dokun ve hisset projesi kapsamında gerçekleşen etkinlikte Piyanist Gülsin Onay, Karşıyakalı çocuklar ile kısa bir söyleşi yaparak mini bir konser verdi. Çocuklar, sanat ve piyano ile ilgili merak ettiklerini sorarak ve belki de ilk kez piyano çalma fırsatını yakaladı.

Çocuklar Sanatla Buluşuyor

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Yarınları, sanatla iç içe büyüyen çocukların şekillendirmesini istiyoruz. Bu anlayışla çalışan, çocuklara ve sanata büyük değer veren bir yerel yönetim olarak, iki önceliğimizi bu buluşmada bir araya getiriyoruz. Dünyaca ünlü piyanist Gülsin Onay’ın katılımıyla, geleceğin piyanistlerinin yoluna ışık olacak bir buluşmaya imza atıyoruz, Sayın Onay’a desteği için çok teşekkür ediyor, çocuklarımızla birlikte sanata gönül veren herkesi kutluyorum" dedi.Projeye gönül verip katkı koyan piyano öğretmeni Nilüfer Güzel ise "Dünyanın umuda çok ihtiyaç duyduğu zamanlarda sanırım umut olmadan yaşayamayız. Guzel bir dünyanın hayalini kuruyoruz. Barış içinde bir dünyanın hayali belkide..

Bir piyano görüp de tuşlarına basarak farkllı sesler çıkarmaktan hoşlanmayan çocuk neredeyse yok gibidir... Piyano çalmaya başlayan bir çocuk için piyanosu, basit bir müzik aletinden çok daha fazla şey ifade eder. Çünkü o her çocuğun kendini anlatabileceği eşsiz bir arac.. Her çocuk mükemmel piyano çalacak diye birşey yok. Zaten müzik eğitimi alması için çocuğun ille de çok yetenekli olması gerekmiyor. Bir virtüöz olmasalar bile piyano çalan çocukların ileriki yaşamlarında pek çok alanda daha başarılı olacakları, algılama ve öğrenme kapasitelerinin artacağı, koordinasyon kurma yeteneklerinin ve yaratıcılıklarının gelişeceği de gözden çıkarılmaması gereken gerçekler arasında" dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN