HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 13 Ekim 2017

Folkart'ta İki Sergi Bir Arada

Magazinizmir
Dünyaca ünlü Meksikalı heykeltıraş Jorge Marin’in "Varlığın Yeniden İnşası" ve Türk edebiyatının önde gelen şairlerinin şiirlerifarklı disiplinlerdeki sanatçıların eserlerine yansımasıyla oluşan "Dizelerin Renkleri" adlı iki sergi Folkart’ta13 Ekim'de ziyarete açıldı.

Folkart, 13 Ekim’den itibaren 2 önemli sergiye ev sahipliği yapmaya başladı. Folkart Gallery’nin öncülüğünde hazırlanan "Dizelerin Renkleri" ile dünyaca ünlü Meksikalı heykeltıraş JorgeMarin’in "Varlığın Yeniden İnşası" adlı heykel sergisi sanatseverlerle buluşuyor.

Folkart Gallery’de iki sergi için açılış töreni düzenlendi. Düzenlenen açılış törenine Meksika Ankara Büyükelçisi Bernardo Cordova Tellobaşta olmak üzere çok sayıda davetli ve sanatçı katıldı. Dünyaca ünlü heykeltıraş Jorge Marin’in de bulunduğu açılışa Türkiye’den katılan sanatçılar şöyle: (Ressamlar) Zafer Gençaydın, Devrim Erbil, Habip Aydoğdu, Emre Lüle, Ercan Ayçiçek, Ali Raşit Karakılıç, Ali Kotan, Hayati Misman.(Heykeltraşlar) Filinta Önal, Metin Yurdanur, Mustafa Ağatekin, Yazar Hilmi Yavuz. Seramik sanatçısı Elif AydoğduAğatekin ve ünlü oyuncu Tamer Levent.

İki Sergi Bir Arada

"Dizelerin Renkleri" adlı sergide; Türk edebiyatının önde gelen şairlerinin şiirleri,farklı disiplinlerdeki ünlü sanatçılar tarafından yorumlanmasıyla meydana getirilen eserler, ilk defa biraraya geliyor. Dünyaca ünlü Meksikalı heykeltıraş JorgeMarin'in "Varlığın Yeniden İnşası" adlı sergisi ise, Bakü’deki Haydar Aliyev Kültür Merkezi'nin ardından Folkart’ın ev sahipliğindeFolkart Towers’dasanatseverlerle buluşuyor.

Dizelerin Renkle

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı-Koruncukyararına düzenlenen “Dizelerin Renkleri”adlı sergide Türk şiirine yön veren, unutulmaz dizeleriyle tanıdığımız Namık Kemal, Nâzım Hikmet, Sabahattin Ali, Rıfat Ilgaz, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Özdemir Asaf, Orhan Veli, Cemal Süreya, Attilâ İlhan, Cahit Külebi, Rüştü Onur, Fazıl Hüsnü Dağlarca gibi 37 ünlü şairin orijinal el yazmaları ileZafer Gençaydın, Ali Kotan, Yusuf Taktak, Onay Akbaş, Devrim Erbil, Gören Bulut, Metin Yurdanur, İbrahim Örs, Hanefi Yeter, Habip Aydoğdu, Filinta Önalbaşta olmak üzere 37 ünlüressam ve heykeltıraşların eserleri yer alıyor.10 Aralık 2017 tarihine kadar Folkart Gallery’de sergilenecek olan eserler, yine Folkart Gallery’nin öncülüğünde İzmir’den sonra Ankara ve İstanbul’da da sanatseverlerle buluşacak. Eserler önümüzdeki aylardaKoruncuk Vakfı tarafından düzenlenecek açık arttırma ile satılacak ve elde edilen gelir “Koruncukköy”–Urla Çocuk Köyü’nün ihtiyaçlarının giderilmesi için kullanılacak.

Varlığın Yeniden İnşası

Meksikalı heykeltıraş JorgeMarin'in "Varlığın Yeniden İnşası" isimli sergisinde varlığın inşa süreçlerini yansıtan 10 bronz anıt heykel yer alıyor. İzmir’de Latin Amerikalı bir heykeltıraşın eserleri ilk kez Folkart Çarşı’da sergileniyor.

Meksika sanatını dünyaya ulaştırma mücadelesini sürdüren JorgeMarín, ülkesinin geçirdiği zor haftaların ardından, Türkiye ve Meksika arasındaki bağı güçlendirmek üzere, çağdaş sanat ve tarihin heykeller aracılığıyla diyalog kuracağı, uygarlığın beşiklerinden birine, bir inşa ve kardeşlik mesajıyla geldi.

"Varlığın Yeniden İnşası", Meksika Dışişleri Bakanlığı, Meksika Kalkınma İçin Uluslararası İşbirliği Ajansı (AMEXCID), Meksika Türkiye Büyükelçiliği, Folkart Gallery ve CerModern'in ortak çabaları sonucunda İzmir'e geldi. Sergi 4 Mart 2017 tarihine kadar gezilebilecek.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN