HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 24 Ocak 2017

Fethi Sekin İçin Türkiye Yarışacak

Magazinizmir
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kahraman polis Şehit Fethi Sekin için ulusal düzeyde bir Anıt Heykel Yarışması düzenliyor.

İzmir Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Fethi Sekin, 5 Ocak 2017 tarihinde İzmir Adalet Sarayı'na düzenlenen hain saldırıyı PKK'lı teröristlerle çatışmaya girerek önlemiş ancak kendisi de saldırganların silahından çıkan kurşunlarla şehit olmuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, gösterdiği kahramanlıkla olası bir katliamı önleyen Fethi Sekin'in anısını şehit düştüğü yere dikilecek heykelle yaşatacak. Sekin'in adına yakışır bir heykel dikme kararı alan Büyükşehir Belediyesi, bu amaçla ulusal düzeyde bir heykel yarışması düzenliyor.
Türkiye'nin en önemli sanatçılarının katılması beklenen "Şehit Fethi Sekin Ulusal Anıt Heykel Yarışması"nın Danışman Jüri üyeleri İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Dr. Buğra Gökçe olacak.

Seçkin Jüri Üyeleri Karar Verecek

Ulusal yarışmanın Asıl Jüri üyeliklerini ise Yrd. Doç. Dr. Ahenk Yılmaz (Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi) Hasibe Velibeyoğlu ( İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Tasarım ve Kent Estetiği Şube Müdürü), Müge Deniz Bal (İzmir Büyükşehir Belediyesi Yeşil Alanlar Planlama Proje Şube Müdürü), Yrd. Doç. Oktay Şahinler (Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Semra Daşçı (Ege Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi), Serap Gül (İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Şube Müdürü) ve heykeltıraş Varol Topaç yapacak.
Yedek jüri ise Can Aysan (İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı-Endüstriyel Tasarımcı), Mert Taşkındemir (Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Görevlisi), Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Kılınç (Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi) ve Tonguç Sercan'dan (İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Şube Müdürlüğü Personeli-Heykeltıraş) oluşacak.
27 Ocak Cuma günü yapılacak ilk jüri toplantısının ardından yarışma şartları belirlenerek, ilerleyen günlerde kamuoyuna duyurulacak.

İsmi İzmir'in En Güzel Parkında Yaşıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, saldırının yaşandığı 5 Ocak'tan bir gün sonra açmayı planladığı ancak olayın ardından açılışını ertelediği Bayraklı’da 40 dönüm alan üzerine kurulan Park İzmir'e de Şehit Fethi Sekin'in adını vermişti. Park, önümüzdeki günlerde resmi törenle açılacak. Sekin’in heykeli ise daha önce duyurulduğu gibi adının verildiği bu parka değil, şehit düştüğü yere, İzmir Adliye Sarayı’nın önüne dikilecek. 

FACEBOOK İLE BAĞLAN