HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 28 Mayıs 2018

ESİAD AB Günü'nü Caz Konseriyle Kutladı

Magazinizmir
Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD), 9 Mayıs Avrupa Günü kapsamında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde (AASSM) özel bir davet organize etti.

Davet, Kaya Prestige Catering'in AASSM'nin lobisinde sunduğu kokteyl hizmetiyle başladı. ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri, ESİAD Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda davetlinin hazır bulunduğu kokteylin ardından, Tolga Bilgin Jazz Quintet adlı müzik grubu, AASSM Küçük Salon'da Avrupa Günü Konseri verdi. Konser başlamadan önce sahnede davetlileri selamlayan ve 9 Mayıs 1950 yılında Avrupa Birliği’nin yapı taşı olan Schuman Bildirisi ile Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun açıklandığı tarihi Avrupa Günü olarak kutladıklarını belirten Fadıl Sivri, "ESİAD olarak 26 yıldır Avrupa Birliği’ne tam üyelik süreci ile ilgili toplumumuzda farkındalık yaratılması konusunda çalışıyoruz. Bu anlayışla, 1996 yılından beri, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ile işbirliği halinde İzmir Avrupa Birliği Bilgi Merkezi’ne ev sahipliği yapıyoruz. İzmir’de Avrupa Birliği konusunda önemli bir referans noktası olan bilgi merkezimizde, 22 yılda çok sayıda seminer, panel, sinema gösterimi, konser gibi etkinlikler gerçekleştirildi. Bilgi merkezimiz, sadece İzmir’de değil, Ege Bölgesi’nde ve Türkiye’de pek çok Avrupa Birliği projesini yürütmüş ve koordine etmiştir" dedi.

AB'nin Önemine Değindi

Konuşmasında, Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinin hem küresel rekabette daha güçlü bir Türkiye hedefine, hem de ortak ve evrensel değerler yönünden Türkiye’nin sosyal refahına katkı açısından büyük öneme sahip olduğunun altını çizen Başkan Sivri, sözlerini şöyle tamamladı; "Bu doğrultuda müzakere sürecine devam edilmesinin, Kopenhag kriterlerine uyumun sağlanmasının ve bunların sonucunda AB’ye üyeliğin gerçekleşmesinin ülkemizin yararına ve gerçekleştirilebilir hedefler olduğu inancındayız. Bu düşüncelerle kültürler arası iletişimin, barışçıl ilkelerin tüm dünyada referans haline gelmesi umuduyla başta gençlerimiz olmak üzere üyelerimizin ve tüm misafirlerimizin Avrupa gününü kutluyorum." Trompette Tolga Bilgin'in, vibrafonda Alp Özdayı'nın, piyanoda Can Yapıcıoğlu'nun, kontrabasta Ozan Musluoğlu ve davulda Mehmet İkiz'in bulunduğu Tolga Bilgin Jazz Quintet müzik grubunun konseri, yaklaşık iki saat sürdü.

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN