HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 11 Nisan 2018

Emre Kaya 'İlk Şarkımı 9 Yaşında Yazdım...'

Magazinizmir
Emre Kaya, bir taht ğeşinde değilim insanların bana olan karşılıksız sevgileri en büyük ödülüm.

Cinsellik Önemli Bir Ayrıntı, İnsanın En İlkel Olduğu Durum

Yaptığı şarkılar kısa sürede dillere dolandı. Klipleri milyonlarca kez izlendi. Bestelerini birçok isim söyledi. Emre Kaya ‘Rüzgar’ isimli yeni parçasıyla karşımızda… Müziği ve aşkı büyük bir heyecanla anlatıyor. İlişkiler ve cinsellik konusunda çok iddialı konuşuyor.

Üç Yaşında Müzikle Tanışmışsın. Biraz Erken Değil mi?

Dayım Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Erol Parlak. Türkiye’deki en önemli bağlama virtüözlerinden biri. Bana olan düşkünlüğünden dolayı, üç yaşımdayken eve getirdiği cura ile ilk defa bir enstrümanla tanışma fırsatım oldu ve ilgim giderek artarak bugün gördüğün Emre Kaya markasını ortaya çıkardı.

Ee o Yaşlarda Çocuklar Yeni Yeni Konuşuyor. ‘Cura’ Nasıl Çalabildin?

Çalamıyordum, fakat elimin bir enstrümanla ilk etkileşimi çocukken oldu ve şimdi büyük merakla bağlı olduğum müzik bana yaşam kaynağı oldu.

O Halde İlk Şarkı Sözlerini Yazmak İçin de Çok Beklememişsindir?

İlk şiirlerimi dokuz yaşında yazmaya başladım. Çocuk duygularıyla yazmış olduğum şiirler ne kadar iyiyse o kadar iyiydi diyebilirim. O döneme kadar tecrübe ettiğim tüm duyguları kağıda dökmüştüm. Benim şarkılarım yaşanmışlıklarımla doğru orantılı, tecrübe ettiğim duyguların toplamı diyebilirim. 90 yaşında bile ruhumun dışarı cümleler kurmayı başarabileceği sevgi dolu bir yaşamın içinde olmayı çok istiyorum. Ve bu enerjiyle üretiyorum.

Hangi Noktada Bu İş Benim Mesleğim Olur Dedin?

Sekiz yaşında sanırım. Şiirler yazmaya çalışan, ağzında sürekli melodiler dolanan bir yaradılışım vardı. Ailem bunu fark etti ve hep müzikle bir arada olmamı sağladı. Ben ve müzik, kardeş gibiyiz. Daha büyümek ve meslek edinmek için de şöyle bir yol izledim. Çocukluğumu hiç yaşamadan, kendimi geliştirmek için, hızlı bir şekilde ustaların yanlarında çocuk yaşta bulundum. İyi bir alaylı öğrenci oldum. En büyük öğreticim; dayım Erol Parlak ve Neşet Ertaş oldu. Tarzlar başka olabilir fakat müzik temelinde daima aynı öğeleri taşır. Yol hep güzellikten geçer. Önce bunun keşfini öğrenmem gerekiyordu. Neşet Ertaş bunu anlamam için iyi bir öğretici oldu. Dayımsa melodileri, anlatımı kuvvetli sözlerle ve yaşama dair duygularla, beste yapmam gerektiğini fark etmemi sağladı.

Gerçek Adın 'Emre Gülkaya'… Neden 'Emre Kaya'yı Kullanıyorsun?

Gülkaya soyadı benim için yine çok kıymetli. Soy ismimi kısaltmış oldum sadece. O zamanki prodüktörlerim algı açısından bunun doğru olacağını söyledi. Ben de söz dinleyen biri olarak kabul ettim. Soy isim kısaltması ya da değiştirilmesi sadece stratejik bir algı yönetimi. Ama müzikteki başarınıza ve şarkılarınıza halk karar veriyor. Halk sizin yorumunuzu, kaleminizi sevdiği zaman ve sizi alkışlamaya başladığında isminizin ve soy isminizin ne olacağın çok önemi yok.

Her Hafta Müzik Dünyasına Yeni İsimler Katılıyor. Nedir Senin Farkın? Neden Seni Dinleyelim?

Müzik üretmek en büyük mutluluğum, kalbimden müziğe yansıyan sözcüklerin insanlar tarafından takdir edilmesiyse başarım diyebilirim. Diğer sanatçı dostlarıma verdiğim şarkıların da başka başka yorumlarda takdir edilmesi listelerde birinci sıraya yükselmesi güzel bir duygu. Kendim için tecrübe olan şarkı başarılarımın, başka yorumculara da yansıması, üretici tarafımı daha besler hale getirdi. Neden beni dinlemelisiniz sorusunun cevabı bende; şarkılarımdaki en dikkat ettiğim şey, samimiyet! Samimi olan her şey daha çok sevilir diyebilirim. Amacım insanların uzun yıllar benim bu özel heyecanıma sahip çıkıp daha fazlası için beni teşvik etmeleri. Samimiyet ve gerçeklik benim şarkılarımda her daim olacak iki unsur.

Pop Müzikte Nasıl Bir Boşluğu Dolduruyorsun?

Bir yeri doldurmak, bir yerde olmak gibi bir amacım yok, hiç olmadı. Beni gören bir çocuğun bana sevgiyle gelip beni takdir etmesi veya yaşlı bir teyzenin bana karşılıksız sevgisini sunmak için kalbini açması benim en büyük amacım ve mutluluğum. Bir taht peşinde hiç koşmadım ama daha fazla sevgi ve takdir edilmek için ben de bu savaşın içindeyim.

Verdiğin Besteler Birçok İsim Tarafından Söylendi. Onların Kariyerlerine Faydan Oldu mu?

Birçok sanatçı ile şarkılarımın yolları kesişti. Zeynep Dizdar "Sana Güvenmiyorum", Murat Dalkılıç "Kader", Yıldız Tilbe "Git", Niran Ünsal "Zavallısın", Bengü "Elveda" ve birçok sanatçı dostum benim kalbimden çıkan sözleri müzikseverlere ulaştırdılar. Yayınlandıkları an tüm şarkıların her biri müzik listelerinde büyük başarılar elde etti. Yorumcu olmamın dışında üreten bir müzisyen olarak da birlikte başarılı işlere imza attık. Şarkılarımın birer hit olarak algılanması daha fazlası için beni motive etti.

Şarkı Yazma Yeteneğini Kaybetmekten Korkar mısın?

Bu konuda hiç olumsuz düşünmedim. Kaderci bir yapım var. Allah’ın bizlere bahşettiği özel yetenekleri biz geliştirebiliriz ama biter mi, bitmez mi soruların cevapları bizde olmamalı. Ama ben stoklu gidiyorum, şu an sandıkta 500’e yakın şarkım var (Gülüyor). Kulağıma fısıldananların hiçbir zaman bitmemesini diliyorum.

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN