HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 12 Eylül 2017

EÇEV’Lİ Gençler Hibrit Teknolojisi ile Tanıştı

Magazinizmir
Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) Bilim Kahramanları Atölyesi öğrencileri, Hibrit Festivali kapsamında ziyaret ettikleri Toyota Plaza Borovalı’da hibrit teknolojisi ile tanıştı.

Elektrik enerjisi ve benzin yardımıyla çalışan araçları inceleyen öğrenciler, yeni nesil teknoloji hakkında bilgi aldı.
"Çevre Hedefi 2050" çerçevesinde otomobillerinin doğaya etkilerini sıfıra indirmeyi planlayan Toyota, öncüsü olduğu hibrit teknolojisinin Türkiye’de daha geniş kitlelerce tanınmasını sağlamak amacıyla; 42 il ve 55 noktada "Toyota Hibrit Festivali" gerçekleştireceğini duyurmuştu. Hibrit Festivalinin duraklarından biri de İzmir Toyota Plaza Borovalı oldu. Etkinliğin ikinci gününde, küresel çevre sorunlarına yönelik farkındalığı arttırmak ve hibrit teknolojisini anlatmak amacıyla Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) Altındağ Rasih Somer Eğitim Merkezi öğrencileri Toyota Plaza Borovalı’yı ziyaret etti.

Bilime ve Sanata Önem Veriyoruz

Küresel ısınmanın nedenleri ve etkilerine yönelik görüşlerin paylaşıldığı etkinlikte, soruna yönelik çözüm önerileri tartışıldı. EÇEV olarak bilime ve sanatta önem verdiklerini anlatan EÇEV Eğitim Merkezi Yöneticisi Meral Karakaya, eğitimde fırsat eşitliğini sağlayabilmek için çalışmalar yürüttüklerini ve İzmir’de bulunan 11 pilot okuldamüzik, seramik ve daha birçok alanda atölye çalışmaları yürüttüklerini dile getirdi. Toyota’nın sürdürülebilir çevre için başlattığı bu çalışmayı gönülden desteklediklerini sözlerine ekleyen Karakaya, "Bugün burada olan öğrencilerimizin önemli bir bölümü Bilim Kahramanları Atölyesi’nde çalışıyor. Her biri birçok bilimsel projeye imza atarak, kentimizin ve ülkemizin ismini farklı platformlarda duyurmayı başardılar. İnanıyorum ki, bu etkinlikte yaratacağımız bir farkındalık, önümüzdeki projeler için yeni bir ışık yakacaktır" dedi.

Gençlerin Bilgilendirilmesi Önemli

Hibrit teknolojisinin geleceğin değil bugünün çözümü olduğunu dile getiren Toyota Türkiye Satış Bölge Müdürü Tarık Batumelli ise çevreci çözümlere yönelik olarak gençlerin bilgilendirilmesinin son derece önemli olduğunu dile getirdi. 2017’yi "Toyota Hibrit Yılı" olarak illan ettiklerini sözlerine ekleyen Batumelli, çevre dostu hibrit teknolojisinin sağladığı katkılara değindi.Hibrit bataryası ile çalışan elektrik motor ve benzin ile çalışan motorun kullanıldığı hibrit teknolojisinin Toyota Plaza Borovalı’nın deneyimli formenleri eşliğinde anlatıldığı etkinlikte gençler, sanal gerçeklik deneyimi ile eğlenceli dakikalar yaşadı. EÇEV’li gençleri ağırlamaktan duyduyları memnuniyeti ifade eden Toyota Plaza Borovalı Genel Müdürü Gün Arsan, etkinliğin sonunda gençlere katılım gösterdikleri için teşekkür etti.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN