HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 25 Nisan 2019

Dolapdere Big Gang Efsanesi

Magazinizmir
Gökay Süngü ile keyifle gerçekleştirilen röportaj sizlerle.

En son 2011 yılında çıkan DolapdeRemix albümünüzden sonra neredeyse 8 yıl geçti. Bu geçen zamanda Dolapdere Big Gang zamanlarda yeni bir albüm projeniz var mı?

Gökay SÜNGÜ: Hem sosyal medyadan hem de kendi internet sitemizden bizi sevenlerin de bu soruyu sıkça sorduğunu söyleyebiliriz. Bu demek oluyor ki artık vakti geldi. Şu an tüm görüşmeleri büyük bir yoğunlukla devam eden, aramıza özel sesleri aldığımız bir albüm projemiz söz konusu. İlk misafirimiz İrem Derici, geçtiğimiz günlerde İstanbul’da harika bir mekanda lansmanımızı gerçekleştirdik. Şarkılarını yorumladığımız yabancı sanatçılardan aldığımız olumlu yorumlarda bizi yüreklendiriyor. Sürpriz isimler ile projemiz devam edecek.

Gökay Süngü

"İrem Derici" ile Çalışmak Nasıl ? Nasıl Bir Projeyle Buluşacağız?

Türkiye’ de İngilizce şarkı söyleyebilen yetenekli sesler neredeyse bir elin parmakları kadar. Youtube istatistiklerinde de en çok izlenen kim diye araştırdığımızda bizi şaşırtmayan isim İrem Derici oldu. İrem’e projeyi biz heyecanla götürdük, aynı heyecanla karşılaşınca lansman sahnemizden resmen ateş çıktı. İrem’in samimi ve çılgın tavrı da projeye enerji katıyor. Türkiye İrem’in güçlü sesini biliyor zaten ama böylesini gerçekten duymadı. Sesi kadar ingilizce yorumu da büyülüyor. Dolapdere Bing Bang ile sahnede büyük alkış alan İrem Derici Dua Lipa'nın "New Rules" isimli şarkısını seslendirdi. Kaydını bu hafta tamamladık önümüzdeki günlerde klibi ile görücüye çıkacak. Dolapdere Big Gang x Guests serisi için yeni, çarpıcı isimlerle çalışıyoruz. Bu yaz Dolapdere Big Gang çok dinlenecek.

"Local Strangers", "Just Feel", "Art-ist" ve "Dolapderemix" albüm isimleri hem o albümde sizin ruhunuzu hem de içeriğini açıkça ortaya koyar bir durumda. Bahsi geçen albüm için nasıl isimler ile ilerleyeceksiniz?

Biz sahnede ne çalacağımızı bile performansa başlamadan hemen önce kararlaştırıyoruz ki, o sırada salonun atmosferini en iyi şekilde kavrayabilelim. Şarkıları belli etmeden, onları düzenleyip icra etmeden bunu belirlememiz imkansız. Eğer bunu önceden sizin sorduğunuz gibi yapsak doğmamış çocuğa isim koymuş oluruz. :) Ama aklımızda dinliyenleri şaşırtacak çok güzel isimler var.

2006 yılında çıkan ilk albümüzden bu yana Dolapdere Big Gang’te neler değişti?

Hem başarılı olmak, hem başarıyı yakaladıktan sonra elinde tutmak, hem de 12 yıldır 9 kişi ayakta kalmak gerçekten zor. 4 kişilik Rock grupları 3-4 yıl içinde birbirleri ile selamlaşamaz hale geliyor. Biz 9 kişi ile bunca yıl birlikte dostça kardeşçe bir arada olmaktan gurur duyuyoruz. Tabiiki, her geçen yıl başka bir tecrübe oluyor bizim için. İlk günkü heyecanımızı bugünde aynı ekibimizle koruyoruz. Daha profesyonel yaklaşıyor, daha profesyonel düşünüyoruz. 2012 yazında “THE SOUL PRODUCTION” adındaki kendi firmamızı kurduk ve grubumuza ait bütün stratejileri ve kararları bu firmada oluşturduğumuz takımla alıyoruz. Bu takımın başında işindeki başarısını fazlasıyla takdir ettiğimiz Seçil Kayan bulunuyor. Dolapdere Big Gang bir dünya projesi. Grubu ancak böyle başarılı ve dünya standartlarında çalışan bir takım ile yürütüp yönetebiliriz.

Bu başarılı ekibi de tanıyabilir miyiz?

Her biri hem Türkiye’de hem yurtdışında kendini ispatlamış müzik insanları. Kanunda Mustafa Olgan, Perkisyonda Hüseyin Ceylan, Klarnette Aykut Sütoğlu Davulda Ömer Arslan, Bas Gitarda Elcil Gürel ve Kemanda Yusuf Çalkan Sezen Aksu, Tarkan, Ajda Pekkan, Sibel Can, Ebru Gündeş gibi Türkiye’ de önemli sanatçılar ile stüdyo ve sahne projelerinde birlikte çalıştılar. Vokalimiz Emir Yeşil müzisyenliğinin yanı sıra özel bir üniversitede bir eğitimci olarak ta sahip olduğu global müzik vizyonunu geçlerle paylaşan güçlü bir ses.
Bizce Dolapdere Big Gang Türk pop müziği piyasasının dışında bir yerde duruyor. Size göre bunun avantaj yada dezavantajları var mıdır?

Ülkemizde İngilizce müzik yaparak fazla başarı yakalayan neredeyse kimse yok. Buna rağmen grubumuz, Yurt içi ve yurt dışında çok fazla sayıda konser vermiş ve albüm satışları rekor seviyelere ulaşmıştır. Bizce dezavantajından çok avantajı vardır; çünkü Dolapdere Big Gang’in başka bir örneği yoktur.

Tam bu noktada şuna değinmek istiyorum. Yurt dışındaki konserlerinize ilgi ne durumda?

Öncelikle yurt içi konserlerimize olan ilgi için müzik severlere teşekkür etmek istiyorum. Kapalı yada açık alanlarda yada Festival konserlerinde gerçekten çok güzel karşılanıyoruz. Festivaller ayrı tatlarda insanları bir araya getiriyor. İzmir müzik severler ile de ‘Romanival Festivali’ vesilesiyle bir aradayız. Festival coşkusu bir başka. Yurt dışına gelince Avustralya’dan G.Afrika’ya; Fas, Almanya ,İtalya, Fransa’dan G.Kore’ ye; Rusya’dan İsrail ve Dubai’ye Bulgaristan’dan Yunanistan’a kadar birçok ülkede konser verdik. Bu konserler ya çok önemli müzik festivalleri ya da etkinliklerdi. Türk müziği ve enstrümanlarını temsilen orada bulunuşumuza insanların feedbackleri gerçekten şaşırtıcı derecede olumlu ve gurur vericiydi. Eurovision yarışmasına artık ülke olarak katılmasak da Eurovision’da gösterilebilecek tavrı biz kendi kendimize gittiğimiz ülkelerde gösteriyoruz.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Yeni projemiz tüm dünyada daha fazla ilgi uyandıracak bir düzeyde olacak. Bununla ilgili haber ve gelişmeleri sevenlerimiz www.dolapderebiggang.com ve sosyal medya hesaplarımızdan öğrenebilirler. 

FACEBOOK İLE BAĞLAN