HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 13 Aralık 2019

DOĞAN GRUBU 60. YILINI KUTLADI: TÜRKİYE’YE DEĞER KATMAK İÇİN VARIZ!

Magazinizmir
Doğan Grubu, Aydın Doğan’ın iş yaşamının 60. Yılını ve Grubun temellerinin atılmasının 60. Yıld önümünü özel bir gala gecesi ile kutladı.

Farklı alanlardaki yatırımlarıyla Türk ekonomisine 60 yıldır katkıda bulunurken, aynı zamanda eğitim, kültür-sanat ve sosyal sorumluluk alanlarında da birçok projeyle Türkiye’ye değer katan Grubun60. yıl dönümünün kutlandığı törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan onur konuğu olarak katıldı. Doğan Grubu Kurucusu ve Onursal Başkanı Aydın Doğan ile eşi Sema Doğan’ınev sahipliğinde,Hilton İstanbul Bosphorus’ta düzenlenen etkinlikte, iş, siyaset, sanat, medya ve cemiyet hayatından özel konuklar biraraya geldi.

Aydın Doğan, okumak için Kelkit’ten İstanbul’a gelip, daha okurken 1959 yılında iş hayatına girmiş, Mecidiyeköy Vergi Dairesi’ne yaptığı kayıt ile Grubun temellerini 60 yıl önce atmıştı. Türk ekonomisine sağladığı katkılarıyla kendine farklı bir yer edinmiş olan Doğan Grubu, Cumartesi günü hem kurucusu ve Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın, hem de Grubun temellerinin atılmasının 60. Yılını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın onur konuğu olarak katıldığı özel bir gecede kutladı. Sema- Aydın Doğan ve Doğan Ailesinin ev sahipliğinde Hilton İstanbul Bosphorus’ta düzenlenen gala gecesine,iş, siyaset, sanat, medya ve cemiyet hayatından özel konuklar katıldı.Aydın Doğan tarafından 60 yıl önce Sirkeci’de küçük bir ofiste temelleri atılan Doğan Grubu bugün, 10 binden fazla insanın istihdam edildiği, enerji, akaryakıt perakendesi, finans, internet-eğlence, sanayi, otomotiv, turizm ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren önemli iş gruplarından biri durumunda. Doğan Grubu, özellikle kültür, sanat ve önemli toplumsal konularda dikkat çeken ve ülkeye değer katan sosyal sorumluluk projeleriyle de biliniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşma yaptığı gala gecesi Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begüm Doğan Faralyalı’nın konuşması ile başladı. Gazeteci Cüneyt Özdemir’in hazırladığı Aydın Doğan Belgeseli’nden 15 dakikalık bir bölümün izlenmesinin ardından Aydın Doğan bir konuşma yaptı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kutlama töreninde yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

"İlk şirketine 3 kişiyle başlayan Sayın Doğan, bugün 20 bin kişilik koca bir ailenin temsilcisidir. Anadolu'da kök salıp ardından Türkiye'nin değerli bir markası olmak, bunun da ilerisine giderek dünyanın tanıdığı bir marka haline gelmek, sadece şahsi bir başarı değil, aynı zamanda Türkiye'nin de kazanımıdır. Aldığı ödüller, layık görüldüğü fahri doktoralar ve diğer uluslararası başarılarıyla kendisi bu 60 yılın her anını değerlendirmiştir. Sayın Doğan, başarılı bir iş adamı, iyi bir Kelkit ve Gümüşhane sevdalısı olduğu kadar takdire şayan bir hayır ve kültür sanat insanıdır. Kurduğu vakıf ile bu yönünü kurumsallaştırmıştır. Kendisinin 15 Temmuz darbe girişimindeki ilkeli ve sağlam duruşunun altını da özellikle burada çizmek istiyorum. Doğan Grubu medyadan çekilmiş olsa da kendisinin diğer alanlardaki çalışmaları ve yatırımlarıyla bu güçlü demokratik duruşu desteklemeyi sürdüreceğine inanıyorum." 

- VUSLAT DOĞAN SABANCI, ARZUHAN DOĞAN YALÇINDAĞ, AYDIN DOĞAN, SEMA DOĞAN, RECEP TAYYİP ERDOĞAN, EMİNE ERDOĞAN, HANZADE DOĞAN BOYNER, BEGÜM DOĞAN FARALYALI

‘Başarılarla dolu bir tarih biriktirdik’

Doğan Grubu Kurucusu ve Onursal Başkanı Aydın Doğan, gecede yaptığı konuşmasında 60 yıl önce Kelkit’ten İstanbul’a gelirken iş hayatı ile ilgili büyük hayalleri olduğunu belirtti. “Başta Kelkit ve Gümüşhane olmak üzere, Türkiye’nin her yerine yatırım yapan, istihdam sağlayan, devlete vergisini son kuruşuna kadar ödeyen, Türkiye’nin kalkınmasına katkısı olan bir insan olmak istiyordum. Hayallerimin hepsini gerçekleştiremedim. Keşke daha fazla yatırım yapabilseydim. Keşke daha fazla istihdam yaratabilseydim. Keşke güzel ülkemin topraklarında daha büyük ayak izlerim olsaydı”.

Doğan Grubu olarak 60 yıl boyunca birçok alanda iş yaptıklarını belirten Doğan, “Grup olarak alnımız açık. Başarılarla dolu bir tarih biriktirdik. Anadolulu kimliğimizi hiç unutmadık. On binlerce ailenin hayatına dokunduk. En fazla iftihar ettiğim iki şey var. Birincisi, bu ülkede yıllarca en yüksek seviyede vergi verenler arasında yer almış olmak. Benim için vergisini dürüst vermeyen vatanseverlik sınavından geçemez. Bir işadamının ülkesine yapacağı en önemli katkı vergi vermektir. İkincisi ise, Aydın Doğan Vakfı olarak eğitime, sanat ve kültüre yaptığımız katkılardır” dedi.

Yola çıkarken kendine bazı kurallar koyduğunu belirten Doğan, ”Bunlar sonradan şirketlerimizin anayasası oldu. Bu anayasanın en önemli maddesi, bu ülkeden kazandığımızı bu ülkeye yatırım olarak geri vermektir. Önemli bir başka maddesi ise insanımıza, bilhassa gençlerimize istihdam yaratmaktır” dedi.

Türkiye’ye değer katmak için varız!

Doğan Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Begüm Doğan Faralyalı gecede yaptığı konuşmasında,Sirkeci’de küçük bir ofiste başlayan yolculuk, on binlerce kişiye iş ve gelir imkânı sunan, ekonomiye kaynak üreten büyük bir gruba dönüştü. Doğan Grubu olarak kuruluşumuzdan bu yana çok farklı sektörlerde varlık gösterdik, yatırımlar yaptık, binlerce aileye güvenilir bir istihdam ve gelir sağladık. Yarattığımız markalar başarılarıyla Türkiye’ye mâl oldu. Satın aldığımız pek çok şirkete değer kattık, onların daha iyi yerlere gelmelerini sağladık” dedi.

60. yılı kutlarken, önümüzdeki nice 60 yılları planlamanın heyecanını yaşadıklarını belirten Faralyalı sözlerine şöyle devam etti: “Biz ülkemizin geleceğine güveniyoruz. Türk ekonomisinin, bütün zorlukları aşacak bir güce ve dinamizme sahip olduğuna inanıyoruz. Aile olarak şu konuda kararlıyız; Biz, ülkemizde kazandığımızı gene ülkemiz için yatırıma dönüştürmek ve Türkiye’ye değer katmak için varız!”

Doğan 60 Gala Gecesini Julide Ateş sundu. Konuşmaların ardından Şevval Sam’ın bu gece için hazırladığı ve dinleyenleri 60 yıllık bir yolculuğa çıkartan özel repertuar büyük beğeni aldı. Hilton İstanbul Bosphorus’da gerçekleşen etkinliği A46 firması yaptı.

- GÜLBEN ERGEN

- AYDIN DOĞAN, HÜSNÜ ÖZYEĞİN

- KAZIM KÖSEOĞLU, IRMAK KAZIMOĞLU, EMRECAN SABANCI, ŞEVKET SABANCI, ALİ SABANCI, HAYIRLI SABANCI, VUSLAT DOĞAN SABANCI, KAAN SABANCI

FACEBOOK İLE BAĞLAN