HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 2 Eylül 2019

Deniz ve Rüzgar Çeşme’de buluştu. Arkas Aegean Link Regatta başladı!

Magazinizmir
Çeşme’de 2017 yılından bu yana her yaz olduğu gibi, bu yaz da rüzgar ve deniz yelkenle buluşuyor. Çeşme Belediyesi, TYF, Arkas, EAYK ve Çeşme Marina iş birliği ile THY ana sponsorluğunda düzenlenen Arkas Aegean Link Regatta 56 tekne ile bu yıl da Türkiye’nin en yüksek katılımlı yarışı oldu.

Arkas Aegean Link Regatta rüzgar açısından dünyada yelken ve yat yarışı yapılabilecek en iyi parkurlardan biri olan Çeşme’de 28 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında düzenleniyor.

2017 yılında 45 ve geçen yıl 52 teknenin katıldığı yarış bu yıl da yine Türkiye’deki yarışlar içinde en yüksek katılımla, IRC A 0-1-2-3-4, IRC B 1-2-3 ve Destek 1-2-3 kategorilerinde 56 tekne ve 550’nin üzerinde katılımcıyı ağırlıyor.

28 Ağustos akşamı Çeşme Marina Yacht Club’ta düzenlenen açılış kokteyline Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, TYF Başkanı Özlem Akdurak, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, EAYK Çeşme Marina Başkanı Akif Sezer ve Çeşme Marina Genel Müdürü Can Akaltan’ın yanı sıra çok sayıda davetli katılırken yarışçılar Son Dakika Band konseri ile müzikle dolu bir akşamda yarış öncesi moral depoladı.

Açılışta konuşan Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran “Arkas’a ve tüm paydaşlara bu güzel etkinliği organize ettikleri için teşekkür ediyorum. Herkese güzel bir yarış diliyorum. Her yıl daha çok yabancı ekibin bu yarışa katılacağına inanıyorum. Biz Çeşme’de Yağhane diyoruz. 30 Ağustos’ta Yağhane’de buluşacağız. Bu sene fener yakmıyoruz, bu yağ paralarını yanan ormanlar için harcayacağız” diye konuştu. Oran ardından yarışa katılan Rus ekip Dancer takımını sahneye davet ederek teşekkür etti.

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, “56 tekne olduğumuz için ve rüzgar güzel olduğu için çok mutluyum. Çok keyifli ve rekabet dolu bir yarış diliyorum herkese” dedi.

EAYK Başkanı Akif Sezer ben Arkas Aegean Link Regatta’da “Şu anda kayıtlı olan 56 teknenin İstanbul, Ayvalık, Çandarlı, İzmir, Dikili, Çeşme, Sığacık, Mersin, Marmaris, Kuşadaşı… Dolayısıyla sadece Ege değil Marmara’dan da katılım var. Bu sene Rus bir ekibimiz var. Bundan sonra da yurtdışından katılım olacağından eminim. Herkesin güzel bir yarış geçirmesini diliyorum” dedi.

Çeşme Marina Genel Müdürü Can Akaltan, “Arkas, Ege Açıkdeniz Yat Kulübü, Çeşme Marina… Bu üç paydaş 3 yıl önce ilk defa bir araya geldiğimizde vizyonumuzu belirledik. Arkas Aegean Link Regatta Kuzey Ege’nin en çok katılımlı yarışı oldu. Bütün paydaşlara, destekçilere ve ismini sayamadığım perde arkasındaki herkese teşekkür ediyorum” dedi

Üçüncü senesinde gücünü artırarak daha çok destekçi ve paydaş ile yoluna devam ediyor

Organizasyona geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yanında büyük bir destek var. Sürdürülebilir ve geleneksel hale gelmesi hedeflenen yarış, ilk yıl gösterdiği başarının ardından adını uluslararası arenada da duyurarak değerli markalarla birlikte yürümüştü.

Bu yıl ise Türkiye’nin bayrak taşıyıcı global markası Türk Hava Yolları, Arkas Aegean Link Regatta’nın ana sponsorluğunu üstlendi. Yarışın son günü gerçekleşecek yarış ise Turkish Airlines Yarışı olarak adlandırılıyor.

Yarışın destekçilerinden biri de yine İsviçre merkezli dünyanın en büyük varlık yönetim şirketlerinden UBS, Arkas Aegean Link Regatta’nın üçüncü yılında da yanında. İlk gün (29 Ağustos) gerçekleşecek yarış ise yine kendi adıyla, UBS Çeşme Şamandıra Yarışı olarak anılacak. Yarışın ardından kazananlar akşam Dilaila Beach’te düzenlenecek UBS Kokteyl ve Ödül Töreni‘nde kupalarına kavuşacak. Törenin ardından düzenlenecek konserde ise misafirler Evrim Özkaynak ile coşacak.

Bu sene yarışın 30 Ağustos’ta Çeşme’de yapılacak ayağına Çeşme Belediyesi ismini veriyor. “Çeşme Belediyesi 30 Ağustos Zafer Kupası”nın ödül töreni de 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’ın ev sahipliğinde yapılacak.

Son gün ise ekipler, Turkish Airlines Yarışı’nın ardından kupalarını Before Sunset Beach’te düzenlenecek ödül töreni ve kapanış partisinde alacak. Partide yorgunluk ise Sunshine Band ile atılacak. Çeşme’deki işletmelerin de sahiplendiği ve desteklediği yarışın bu seneki yeni destekçileri ise Bernadet Hotel ve Aya Yorgi Hotel By T.

İzmirliler seyre bekleniyor

Arkas Aegean Link Regatta ile Çeşmeliler Ovacık’tan itibaren Çeşme’nin tüm koylarında renkli yelkenlilerin görsel şölenine tanıklık edip, yarışın keyfine ortak olabilecek.

Kupa yeni sahibi bekliyor

Arkas Aegean Link Regatta’yı kazanan teknenin 1 yıl boyunca elinde bulundurduğu overall kupa, bir yıl sonraki yarışta yeni şampiyona veriliyor. Yarışı 5 yıl üst üste kazanan tekne ise kupanın daimi sahibi oluyor.  

FACEBOOK İLE BAĞLAN