HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 12 Mart 2018

Demet Sabancı Çetindoğan’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde 'Eğitimde Fırsat Eşitliği' Mesaj

Magazinizmir
IWF üyesi iş, sanat, politika insanlarının yer aldığı listeye Türkiye'den giren tek isim olan Demet Sabancı Çetindoğan, yayınladığı bildiride “Eğitimde Fırsat Eşitliği’ konusuna vurgu yaptı.

Dünyanın önde gelen kadınlarının birbiri ile bağlantı kurmasını sağlayarak kariyer, kültür ve kıtalar arasında yöneticiliği geliştirmeyi hedefleyen Uluslararası Kadın Forumu (The International Women’s Forum-IWF), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Mart ayını "Kadınların Tarihi Ayı" ilan etti.

Uluslararası Kadın Forumu üyesi iş, sanat, politika insanları, 8 Mart Kadınlar Günü nedeniyle kadınların iş hayatında ve sosyal hayattaki aktif rolü ile ilgili mesajlar paylaştılar. Çeşitli ülkelerden, farklı alanlarda başarılı olan kadınlar, dünyaya mesaj vermek için bildiri yayınladı.

Bildiri sunan isimler arasında Türkiye’den katılan tek kadın olan Mediasa Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, “Eğitimde Fırsat Eşitliği’ne vurgu yaptı. Demet Sabancı Çetindoğan, IWF tarafından verilen, dünyanın en prestijli strateji ve performans yönetimi ödüllerinden biri olan Hall of Fame Ödülü’ne 2015 yılında layık görülmüş, bu ödülü alan ilk Türk kadını olmuştu.

Yayınladığı bildiride, kurucusu olduğu ZTV Eğitim Projesi’ni anlatan Demet Sabancı Çetindoğan, “Bir ülkenin gelişimi, halkına sunulan eğitim düzeyine doğrudan orantılı olarak orantılıdır” ifadesini kullandı.
2007 yılında, "Eğitimde Fırsat Eşitliği" sloganıyla, Türkiye’de eğitime katkı sağlamak amacıyla ZTV’yi kurduğunu belirten Demet Sabancı Çetindoğan, “Görevimiz, ülkedeki herkesin eğitim almak için eşit bir şansı olmasını sağlamak. ZTV, düşük gelirli veya engelli kişiler de dahil olmak üzere tüm öğrencilere 24 saat ücretsiz eğitim programı sunmaktadır”dedi.

Demet Sabancı Çetindoğan, mesajında, ulusal müfredata uyumlu içeriklerin yer aldığı ZTV Projesi ile "Yaşam Boyu Eğitim" düşüncesiyle daha geniş kitlelere ulaştıklarını da sözlerine ekledi.
MediaSA Yayıncılık A.Ş. kuruluşu olan ve 2007 Yılı haziran ayında yayın hayatına başlayan ZTV, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak, sınavlara gerek tek başına hazırlanan gerekse dershaneye giden öğrencilere, evlerinde eğitim gören engelli vatandaşlara, yurt dışında yaşayan Türk ailelerin çocuklarına destek olmak amacı ile televizyon kanalı ve internet sitesi olarak projelendirilmiştir.

Uluslararası Kadın Forumu (IWF) üyelerinden Hillary Clinton'ın "Kadınların Tarihi Ayı" ile ilgili "Kadınlar kollarını sarsıp güçlendiklerinde ve çalışmaya başladıklarında işi tamamladık" dediklerini defalarca gördüm." diyerek yaptığı destek konuşması ile mimarlardan sporculara ve aktivistlere kadar, çeşitli ve başarılı bir grup kadının hikayelerini anlatmasının dünyadaki tüm kadınlara örnek olduğu ve ilham verdiğini iletti.

IWF’in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde Demet Sabancı Çetindoğan ile birlikte bildiri yayınlayan diğer isimler de Barbara Hackman Franklin (ABD eski Ticaret Bakanı), Allyson Maynard Gibson (Başsavcı ve Bahamalar eski Hukuk Bakanı), Bonnie St. John (NY Womens Forum), Petra Winter (MADAME Dergisi Yayın Yönetmeni) Barbara Hosking ( Yayıncı, “Exceeding My Brief, Memoirs of a Disobedient Civil Servant” Kitabı Yazarı ) Joanne King Herring (Diplomat, Aktivist ve Hayırsever. 2007 filmindeki Charlie Wilson Savaşı'nda Julia Roberts tarafından canlandırıldı ), Anna Fendi (Moda tasarımcısı), Gale Anne Hurd (Terminatör, The Walking Dead filmleri Yapımcı ve Senaryo Yazarı) ve Veronica Devine (Sayısız şirket yönetim kurulunda yer alan, kadın sorunları ve liderlik gelişimi konusunda genç Güney Afrikalılara rehberlik etmeye kendini adayan önde gelen bir Güney Afrikalı girişimci) oldular.

Toplam 31 kadının hikayesi arasında tek Türk kadını olarak 6. sırada yerini alan Demet Sabancı Çetindoğan ile birlikte Mart ayı itibariyle tüm bu paylaşımlar ve IWF üyesi seçkin isimlerin sunduğu mesajlar dünya çapında sosyal medyada ve IWF’in internet sitesinde de yayınlanmaya başladı.

Uluslararası Kadın Forum (IWF) Hakkında

Uluslararası Kadın Forumu (The International Women’s Forum-IWF) önemli ve muhtelif başarılar elde etmiş dünyanın en önde gelen kadınlarının birbirleriyle bağlantı kurmasını sağlayarak kariyer, kültürler ve kıtalar arasında yöneticiliği geliştirir. IWF, değişen bir dünyada fikir alışverişinde bulunmak, öğrenmek ve ilham vermek ve daha iyi liderliğe teşvik etmek amacıyla dünyanın her yerinden üyeleri daha önce benzeri görülmemiş bir şekilde buluşturuyor. 1982 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan IWF, dünyada altı kıta üzerinde otuz üç ülkeye yayılmıştır. Afrika, Asya, Karayipler, Avrupa, Latin Amerika, Orta Doğu ve Kuzey Amerika’dan sayıları 6.000 kadın lider bu foruma katılmaktadır. IWF’de üyelik davet yoluyla olup yerleşik uluslararası standartların etkisindedir. Üyeler, küresel liderliği bugün olduğundan daha iyi hale getirmek ve yarının kadın liderlerini yetiştirmek azmindedir.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN