HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 3 Kasım 2016

Contemporary İstanbul Sanat Severlerle Buluşuyor

Magazinizmir
Çağdaş sanatın en iyi örneklerini sanatseverlerle buluşturan Contemporary İstanbul 6 Kasım’a kadar Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda sanatseverlerle buluşuyor.

20 ülkeden 70 galeri ve 520 sanatçının 1500’ü aşkın eserle katılacağı Contemporary İstanbul’un öne çıkan sanatçılarından biri de Serkan Yüksel. 

Son dönem kurduğu yeni ifade biçimiyle dikkat çeken Serkan Yüksel, çalışmalarında metaforik ve ironik anlatımlar kurgularken geçmiş ile bugünü karşılaştırıyor. Böyle yaparak da hafızayı harekete geçirebilmeyi amaçlıyor. Ve elbette bu karşılaştırmalar beraberinde uzlaşımı zor zıtlıkları getiriyor. Serkan Yüksel; tüm zıtlıkları içinde barındıran, insanlığın içinde bulunduğu durumu en iyi anlatan kurgulardan birinin Prometheus'un insanoğlu için ateşi tanrılardan çalması olduğunu söylüyor. Prometheus, insanoğlu için çaldığı ateşin bedelini acı çekerek ödemektedir. İnsanoğlu ise eline geçirdiği ateşten sonra hala doğa üzerindeki hakimiyetine devam etmekte, terazinin dengesini gün geçtikçe kendi tarafına çevirmek için çaba sarf etmektedir. Bir yandan yapıyorken bir yandan geri dönüşü imkansız yok oluşa sebep olmaktadır.

Contemporary İstanbul 2016' da C.A.M galerinin standında eserleri sergilenecek olan Serkan Yüksel, mutluluğun değilse bile, insandan ve doğadan yana umudun resmini ya da heykelini yapmaya çabalıyor. 

FACEBOOK İLE BAĞLAN