HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 13 Şubat 2020

CEYDA DÜVENCİ'DEN ÇOCUKLARA VE EBEVEYNLERE ÖZEL ATÖLYE!

Magazinizmir
Ceyda Düvenci ve Aslı Cüreklibatır’ın kurucu ortak olduğu ‘Taş Kağıt Makas Atölyesi’, Doku Medical’ın desteğiyle çocuklar ve anne babaları için özel bir duygu çalışmasına başlıyor. Doku Medical’ın katkılarıyla düzenlenecek atölye, anne babalara ve çocuklara duygularını daha iyi tanıma fırsatı sağlarken, daha sağlıklı iletişim yöntemlerinin de keşfedilmesine yardımcı olacak.

Projenin tanıtım toplantısına katılan Ceyda Düvenci, böyle bir atölyeyi kurmayı uzun zamandır düşündüğünü anlatıp “Hayalini kurduğum bir fikirdi yaratıcı drama tekniği ile çocuklara duygu yolculuğu sağlamak, büyük heyecandı benim için. Hep konuşuyorduk ‘duygu atölyesi’ açalım diye, hep böyle şiddet haberleri okuyoruz, duygularımızı doğru ifade etmediğimiz için talihsiz şeyler yaşıyoruz. Önce duygu ifade etmeyi çocuklar öğrenmeli, ama çocuk ifade etse de anne baba bu paylaşımı doğru yapmazsa yine işe yaramıyor. Doğan Hoca her hafta ebeveynlerle duygu söyleşisi yapacak” dedi.

‘Kucucuk’ adını verdiği oyuncak fille objektiflere poz veren Düvenci, “Bu oyuncak fil, ev kadınları tarafından örüldü ve onlara fayda sağlıyor. Bu fil çocuklara ‘Ben seni dinlerim, bana dokun’ diyor. Ev kadınları ördü bunları, çocuklar bunlarla dertleşsin üzüldüklerinde korktuklarında ya da mutlu olduklarında ona sarılsınlar. Ayrıca beş tane duygu kitabı yazıyorum” ifadesini kullandı. Düvenci, ayrıca MEB’e sunarak bu projeyi Anadolu’daki okullara da götürmeyi istediğini söyleyip “Çok istiyoruz zaten MEB’e danışıyorum ne yapmalıyım diye. Kendi okulumuzu kurduğumuzda MEB’den onay alıp onlarda içeriği uygun bulursa biz seve seve Anadolu’daki tüm okullara gitmek isteriz, o zaman gerçek fayda sağlamış oluruz” dedi.

Proje kapsamında, her hafta duyguların anlam ve önemi üzerine Doğan Cüceloğlu “Ebeveynlerle Duygu Söyleşisi” yaparken; çocuklar da Elif Ongan Tekçe, Burçak Karaboğa ve Büşra Ertürk’ten yaratıcı drama eğitimine ve uzman psikolog ve Kidzbloomplay kurucu ortakları Umay Divi, Aslı Baykal ve Klodin Değirmenci ile sanat terapi atölyesine katılacaklar. Öğleden sonra çocuklar Primart çocuk tiyatrosunun oyunlarını izlerken ebeveynler Şermin Yaşar ile “Duygularla Kitap Dünyasına Yolculuğa” çıkacaklar. Ayrıca tüm gün boyunca anne babalar Doku Medical’ın dermatoloji uzmanlarından Dr. Emre Kaynak’la cilt tiplerini analiz etme şansı yakalayacak ve bu konuda bilgi alırlarken çocuklar da 5 duyu etkinlik alanında sürpriz etkinlikler yapacaklar.

FACEBOOK İLE BAĞLAN