HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 3 Nisan 2017

Braille Alfabesi İle Tatlı Yaptılar

Magazinizmir
Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı (TÜRGÖK) ve Dr. Oetker işbirliği ile Braille alfabesi ve ses kayıtları kullanılarak görme özürlü bireyler için tatlı kitapçığı tasarladı.

Proje kapsamında bir araya gelen katılımcılar, lezzetli tatlılar yapmanın mutluluğunu yaşadı. TÜRGÖK olarak görme engellilerin yaşamlarını daha çok kolaylaştırmak için çalışmalar yaptıklarını söyleyen TÜRGÖK Yönetim Kurulu Başkanı Tülay Yazgan, "Daha öncede Çin’de bir yemek kitabımız sayesinde ödül almıştık. Şimdi ise tatlı tarifleri ile lezzetli tatlılar yapacağız. 200 adet kabartma, 200 adette sesli kayıt olarak kitapçıklarımızı hazırladık" dedi.

"Sıkı Bir Çalışmanın Sonucu"

Dr. Oetker çalışanları ve TÜRGÖK Koordinatörü Füsun Dokuzoğuzları’ın sürekli olarak irtibat halinde çalıştıklarını ve basımı yapılacak kitapların dikkatli bir şekilde denetlendiğini ifade eden Yazgan, "Sıkı bir çalışmanın sonucunda başarılı bir proje ortaya çıktı. Herkes kabartma alfabeyi bilmediği için gönüllülerimizin desteği ile seslendirme yapılarak da CD’ye basıldı. Bugün de burada bu tarifleri yapacaklar ve o tatlılardan hepimiz tadacağız" diye konuştu.

TÜRGÖK olarak projenin bir sonraki aşamasını kitapçıkları dağıtmak olduğunu açıklayan Yazgan, "Artık evde birçok üyemiz sevdiklerine lezzetli tatlılar yapmanın mutluluğunu da yaşayacak" diyerek projede emeği geçen herkese teşekkür etti.


 

FACEBOOK İLE BAĞLAN