Bosna'dan Kardeşlik Ziyareti

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ı ziyaret eden Bosna Hersek'in Doboy Yug Belediye Başkanı Jasminka Begiç, iki belediye arasında kardeş şehir protokolü imzalanması teklifinde bulundu.Bosna Hersek’in Doboy Yug (Güney Doboy) Belediye Başkanı Jasminka Begiç, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ı makamında ziyaret etti. Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Kemal Baysak, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyon Başkanı Zekai Erşan, Doboy Yug Belediye Başkan Yardımcısı Sanen Catociv, Ekonomi İşleri Müdürü Emira Arnaut, Baş İmam Bajro Dzafic, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyon Başkan Yardımcısı Cemal Şenel ile Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Barış’ın da eşlik ettiği ziyarette barış ve dostluk mesajları verildi.

Kardeş Şehir Teklifi

Ziyarette iki belediye arasında işbirliğinin artmasını sağlanmak için kardeş şehir olma konusu da gündeme geldi. Konuk Başkan Begiç, Konak Belediyesi ile kardeşlik bağlarını güçlendirmek ve belediyecilik birikimlerinden faydalanmak adına Başkan Pekdaş’a kardeş şehir olma talebini içeren bir mektup sundu.

Pekdaş’ı Bosna Hersek’e davet eden Begiç, Türkiye ile Bosna Hersek haklarının birbirlerini daha iyi tanıması için kültürel ve sosyal etkinlikler düzenlemek istediklerini söyledi. Konak’ın Balkan ülkelerinin yanı sıra dünya genelinde birçok ülkede kardeş şehri bulunduğunu dile getiren Başkan Pekdaş da, "Bizlere yapılan bu teklifi memnuniyetle karşılıyoruz. En yakın zamanda belediyemizin meclis gündemine alacağız.

Kardeş şehir olarak birlikte güzel dostluklar kurmayı, karşılıklı ziyaretlerle aradaki kardeşlik bağını daha da güçlendirmeyi isteriz. Gerekli prosedürün biran önce başlatılması için adımlar atacağız" diye konuştu. Keyifli geçen ziyaret sonunda konuk Başkan Begic, kendilerini misafir eden Başkan Pekdaş’a yağlı boya bir tablo ve dolma kalem armağan ederken, Başkan Pekdaş da Konak Belediyesi’nin semt merkezlerinde kurs gören kadın kursiyerlerce hazırlanmış el işi ürünlerin de içinde yer aldığı çeşitli hediyeler verdi. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Konak Belediyesi, Sema Pekdaş, Bosna Hersek, Doboy Yug, Jasminka Begiç, Kemal Baysak, Zekai Erşan, Sanen Catociv, Emira Arnaut, Bajro Dzafic, Cemal Şenel, Ömer Barış, İzmir Cemiyeti