HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 3 Aralık 2016

"Bizim Dahiler" Projesi İlk Mezunlarını Verdi

Magazinizmir
İzmir’in merkez ilçesi Konak'ın dezavantajlı bölgelerinde yaşayan çocuklar gözetilerek hazırlanan, ‘Bizim Dahiler' projesi ilk mezunlarını verdi.

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın elinden sertifikalarını alan öğrenciler, zeka oyunları aracılığıyla öğrenme deneyimlerini geliştirip, zenginleştirdi.

Konak Belediyesi'nin, 'Her çocuk potansiyel bir dahidir' fikrinden yola çıkarak Dünya Zeka Oyunları Federasyonu üyesi Türk Beyin Takımı ile işbirliği yaparak hayata geçirdiği 'Bizim Dahiler' projesinin 6 ay süren ilk kur programı sona erdi. Konak Belediyesi Kadın, Sosyal Politikalar ve Projeler Müdürlüğü’nün yürütücülüğünde belediyenin İsmetpaşa, Gültepe, Basmane ve Agora Semt Merkezleri’nde uygulanan projeye 8-13 yaş aralığındaki 60 çocuk katıldı. 10’ar kişilik 6 grup halinde haftada 2 saat uzman eğitmenler eşliğinde eğitimler alan çocuklar, kurslar sayesinde akıl yürütme ve problem çözme becerileri kazandı. Altı ay önce başlayan proje sayesinde çocukların sosyal, duygusal, gelişimleri güçlenirken, artan konsantrasyonları sayesinde hızlı düşünme ve karar alma yetenekleri gelişti. Farklı problemler karşısında alternatif çözümler üretip farklı stratejiler geliştirmeyi öğrenen çocuklar, zeka potansiyellerinin farkına varırken, olumsuz tutum ve kötü alışkanlıklardan da uzak kaldı.

Bilimsel Çalışmalar Sürecek

İlk kuru bitirmenin heyecanını yaşayan çocuklar düzenlenen törenle sertifikalarını Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın elinden aldı. Velilerin de yer aldığı törende miniklerle tek tek ilgilenen Başkan Pekdaş, çalışmalara katılan çocuklara teşekkür ederek onlardan bundan sonra da bilimsel çalışmalara devam etmeleri için söz aldı. Pekdaş, "Sizlere hem Türkiye’nin hem ailelerinizin ihtiyacı var. Hep birlikte sizlerin başarılarınızı bekliyoruz" dedi.


Pekdaş, "Altı aydır devam eden Bizim Dahiler projesi ile çocukların bilimsel düşünmelerinin temelini atıyoruz. Bilim insanı olmalarına yönelik de çeşitli deneyler uygulandı. Çocuklar geleceğimiz, gelecek onların ve onların farklı alanlarda iyi yetişmesi, farklı alanlarda, farklı yetenekler kazanmalarını, kendilerini geliştirmelerini arzuluyoruz. Buna yönelik olarak da çeşitli çalışmalar yapıyoruz, her şey onlar için. Bilimsel çalışmaların sürdürülebilmesine yönelik yeni mekanlar planlıyoruz" diye konuştu.

İkinci Kur Ocak Ayında Başlıyor

Proje kapsamında öğrencilerden 'Konak Beyin Takımı' da oluşturuldu. Bir araya gelerek kurdukları ekiple ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmayı planlayan Konaklı çocuklar, üretecekleri yaratıcı fikirlerle ödüller kazanmayı ve sergiler açmayı hedefliyor. Altı aydır projeye devam eden ve eğitimleri aksatmayan 8. Sınıf öğrencisi Rojin Sunar proje sayesinde sabretmeyi ve odaklanmayı öğrendiğini belirterek, "Oyunları çözerken ilk günlerde çok zorlandık ancak sonradan yapabilmeyi öğrendik. Altı aylık süre çok çabuk geçti. İlk kur bitti ikinci kura da gelmek istiyorum. Konak İlçe sınırları içinde yaşayan tüm öğrencilerin bu kursa katılmasını tavsiye ediyorum" dedi.
Bizim Dahiler’in ikinci kuru Ocak ayında başlayacak. Dört merkeze Ballıkuyu, Mersinli ve Saadet Mirci Semt Merkezleri de eklendi. Toplam 7 semt merkezinde 200 öğrenci Bizim Dahiler projesiyle bilimsel çalışmalarda bulunacak. 

FACEBOOK İLE BAĞLAN