HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 9 Kasım 2018

Bir Ömüre Adanmış Sanat

Magazinizmir
Bale sanatına yarım asra yakın bir süredir emek veren ünlü sanatçı Neslihan Öztürk, Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı'ndan başlayan ve günümüze kadar devam eden sanat yaşantısını Yeni Asır okurları için anlattı.

Devlet Opera Balesi sanatçısı olan ve uzun yıllar boyunca 2 binin üstünde temsilde dansçı olarak yer aldıktan sonra 50'ye yakın Opera ve Operet eserinin koreografisini yapan Öztürk, son 10 yıldır ise Neodans Sanat derneği olarak birbirinden önemli sanat etkinliğine imza atmayı başardı. Peter Pan, Renk Ahenk Anadolu Projesi, Kırmızı Çizmeli Kedi, Cindirella Dans Tiyatrosu, Alaadinin Lambası Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Müzikal, 70 Harika Çocuk projeleriyle onlarca temsil gerçekleştiren Öztürk, her sene başarıyla sergilediği gençlik müzikallerinin ardından Neodans Sanat Derneği bu seneye de start verdi. Vaganova sınav merkezi olan Neodans, Vaganova sertifika sistemiyle konservatuar klasik bale sınavına sıkı bir şekilde hazırladığı genç sanatçı adayları ile her sene başarıya koşuyor. Türkiye'deki ilk Modern Bale temsiline imza atan ektipte yer alan Öztürk, hem o ilk temsilin ilginç hikayesini, hem de Kıbrıs Barış Harekatı esnasında Cephe de sahneledikleri eserler hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İlk Modern Bale Temsilini Müziksiz Sahneledik

Sait Sökmen'in 1971 yılında kurduğu ve Türkiye'de bir ilk olan Modern Bale Topluluğu ekibinin kurucu üyelerinden olan Öztürk, Ahmed Adnan Saygun'un 'Kurban' adlı eseri üzerine prömiyer hazırlıkları yaptıklarını ancak bir hafta kala Saygun'un eserini geri çekmesi sonrasında dünyada bir ilke imza attıklarını "Prömiyere bir hafta kalmıştı Ahmed Adnan Saygun eserini geri çekti. Yeni bir müzikle çalışıp yetiştirme imkanımız yoktu. Sait Sökmen , balenin sayı olduğunu ve prömiyerde temsili müziksiz yapacağımızı söyledi. Bizde o gün dünyada bir ilke imza atarak müziksiz temsili gerçekleştirdik. Sadece nefes ve ayak seslerimizle bir ilke imza attık" sözleri ile anlattı.

Cephede Oyun Sahneledik

türkiye7de yine bir ilke imza attıklarının altını çizen Öztürk, "Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Mehmetçiğimiz için yavru vatana gittik. İstanbul Efendisi adlı oyunu sahneledik. Cepheye bile sanatı taşıdık. çok gurur verici bir olaydı" dedi.

Yeni Sürprizlerimiz Var

Neodans Sanat Derneği olarak yeni sezonda sürprizlerinin olduğunu vurgulayan Öztürk, "Sürprizlerimiz yine ses getirecek. Erkek dansçılarımız için akrobasisi yüksek, erkeğe özgü bölümlerin olduğu bir proje olacak. Batı Yakası Hikayesi'nden bir bölüm ve daha neler. Önemli olan bale sanatının çocuklarımıza sevdirilmesi. Ehil ellerde olmalı, bale sanatçısı olmaları gerekiyor, yoksa çocuklarımızın fiziki gelişimlerinde sağlık sorunları çıkabilir. Onun için hem çocuklarımızın özgüveni hem de sağlıklı bir bedene sahip olmaları için ehil ellerdeki bale eğiğitimi çok nitelikli bir disiplindir" diye konuştu.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN