HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 1 Aralık 2016

Azeri Ezgileri Adnan Saygun'da Yankılandı

Magazinizmir
Albümleri Azerbaycan'dan Amerika'ya uzanan geniş bir coğrafyada dinlenen ünlü sanatçı Alim Qasimov, Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği "1 Festival İzmir"in en renkli konserlerinden birine imza attı.

Kızı Fargana'yla birlikte sahne alan Qasimov, İzmirlilere unutulmaz bir gece yaşattı.

Dünyanın önde gelen muğam (Azeri klasik müziği) yorumcuları arasında yer alan Azeri ses sanatçısı Alim Qasımov, "1 Festival İzmir" kapsamında sevenleriyle buluştu. Farklı yorumuyla tanınan ünlü sanatçıya, İzmir'de yaptığı başarılı projelerle öne çıkan Camerata İzmir grubu eşlik etti. Hakan Şensoy konserin şefliğini üstelendi. Birbirinden güzel şarkılarını kızı Fargana Qasimov ile birlikte seslendiren Alim Qasimov'un bu konserinde salonda tek bir boş koltuk kalmadı. İzmirli sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği bu unutulmaz geceye İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da katıldı. 

UNESCO Müzik Ödülü Sahibi

1999 yılında UNESCO Müzik Ödülü'ne de layık görülen Alim Qasımov, 2015 yılında Bakü'de gerçekleşen Avrupa Oyunları açılışındaki performansıyla uzun süre konuşulmuştu. Qasımov, Azerbaycan'ın klasik müziği olan muğamın etkili icracılarından olmasının yanında, sufi geleneğinden esinlenen müziği ile de dikkat çekiyor. Azerbaycan'dan Amerika'ya uzanan geniş bir coğrafyada albümleri dinlenen sanatçının ülkesindeki aşık tarzı halk müziği geleneğini de içinde barındıran müziğine, Türk ve Fars edebiyatının önemli isimleri de kaynaklık ediyor. Sanatçının müzik kariyerindeki en önemli albümleri 'The Legendary Art of Mugham' ve 'Love's Deep Ocean' adını taşıyor.

FACEBOOK İLE BAĞLAN