HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 28 Eylül 2018

Ayhan Sicimoğlu ‘Hastasıyım’ ile Seyahat Maceralarını Kaleme Aldı

Magazinizmir
Dünyanın sayısız ülkesine yapılmış sayısız yolculuk… Ve her bir yolculukta edinilen onlarca deneyim… Seyahat seven maceracılar için bir başucu kitabı. Ayhan Sicimoğlu yaptığı seyahatlerde kaleme aldığı yazılarının bir bölümünü ‘Hastasıyım’ adını verdiği kitapta derledi.

Müzisyen kimliğinin yanı sıra gezgin kimliğiyle de bilinen Ayhan Sicimoğlu bu kez notaları değil kelimeleri konuşturdu. Gezdiği, dolaştığı ve keşfettiği yolculukları uzun bir süredir Hürriyet Seyahat’te kaleme alan Ayhan Sicimoğlu’nun yazılarının bir kısmını derlediği ‘Hastasıyım’ adlı kitabı Hürriyet Kitap imzasıyla raflardaki yerini aldı. İlk baskısı kısa bir süre içinde tükenen ve büyük ilgi gören kitap, 2. baskısıyla okuyucuyla buluştu.

Gittiği yerlere kendi renkli kişiliğini de katan, yerel lezzetlerin peşine düşen Ayhan Sicimoğlu’nun seyahat maceraları her ülkenin bilinen ve alışık olunan özelliklerinin yanı sıra bilinmeyeni de konu alıyor. Sicimoğlu örneğin Yunanistan’da 2 bin 500 yıllık geçmişi olan Maraton’u konu alırken, aynı zamanda ‘Kavurma Sahanaki’ adlı yöresel bir lezzetin de ipuçlarını okuyucuyla paylaşıyor. Yeni Zelanda’da Maori savaşçılarının ruhunu yaşıyor, o kılığa bürünüyor ve bu ülkede yaptırdığı dövmenin de hikayesini anlatıyor.

Sicimoğlu’nu okurken okuyucu Nepal’de Budist tapınaklarına çıkıyor, Lizbon’un ıslak gecelerinde fado barlarına giriyor. Kitapta Türkiye’den de Adana seyahatinin izlerini Sicimoğlu ile sürmek mümkün.
Ayhan Sicimoğlu yazılarını nasıl kaleme aldığını şu sözlerle anlatıyor: “Koskoca hayatlar bir ufacık kitaba nasıl sığsın? Beynimdeki hafızaya bile sığmıyor, yedeklemek için yazmak gerekiyor. Yazdıkça heyecanlandım, zorlandım, araştırdım, geceleri uykum kaçtı, kalktım okuma ışığımı yakıp yazmaya devam ettim. Sabahları güneşten evvel uyandım, son noktayı koyduktan sonra, doğmuş güneş üzerine uzanıp huzur içinde uykuya daldım. Geceler ve uzun uçak yolculukları yazılar için ideal. Arayan yok, soran yok. Telefonlar suskun ama en zoru da baskıya yetiştirme telaşesi. Minik bir adada veya bir Afrika köyünde internet bulabilsem ki yazıyı yollasam! Bir taş ile iki kuş vurmak, seyahatleri ve tecrübeleri hem görsel hem yazılı olarak kayda geçirmek inanın çok kolay değil. Arşivlerdeki 88 yazıdan 25 adedini bu kitap için seçtik. Seçerken zorlandık tabii. Her bir yazı ayrı ülkeden olsun bari dedik…”

Kitap hakkında Ata Demirer yazdığı önsözde Sicimoğlu’nu şu dizelerle anlatıyor:
Rönesans da reform da sensin
Sorarlarsa denizde dersin
Görünce seni içimiz açılır
Samba rumba saçılır
Hastayız Ayhan Ağa


Hastasıyım Kitap Künyesi

Eser Adı: HASTASIYIM
Yazar: Ayhan Sicimoğlu
Yayın koordinatörü: Tiraje Erginer Önder
Editör: Serkan Ocak
Yayına Hazırlık: Coşkun Şen
Yayınevi: Hürriyet Kitap
Türü: Gezi
Cilt Bilgisi: Amerikan Cilt
Kağıt Bilgisi: 70 gr. Enzo
Basım Tarihi: Ağustos 2018
Basım Bilgisi: 1. basım
Sayfa Sayısı: 239 sayfa
Kitap Boyutları: 13,5 x 21 cm
Etiket Fiyatı: 39 TL
Çıkış tarihi: Ağustos 2018

* Ayhan Sicimoğlu, kitaptan elde edeceği gelirin tamamını Türkiye'nin dezavantajlı bölgelerinde ihtiyaç sahibi çocuklara nitelikli eğitim desteği veren TEGV - Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'na bağışlayacak.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN