HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 23 Aralık 2016

Aşkım Kapışmak'tan Öğretmen Adaylarına Liderlik Eğitimi

Magazinizmir
Rotary 2440. Bölge'nin Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğrencilerine yönelik düzenlediği "Toplum Liderleri Geliyor" Ufuk Geliştirme ve Liderlik Eğitimi Seminerlerinin açılış konuğu Yazar ve Davranış Bilimleri Uzmanı Aşkım Kapışmak oldu.

Rotary 2440. Bölgeye bağlı 6. Grup Kulüpleri olan Bostanlı, Çakabey, Çiğli, Karşıyaka ve Mavişehir Rotary Kulüpleri bir araya gelerek Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde okuyan öğrencilere 1 ay sürecek bir liderlik eğitim programı düzenledi.

100 öğrencinin kayıt yaptırdığı programın açılışına Rotary 2440. Bölge Federasyonu Başkanı İsmail Rodoplu, Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Doğan, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Cüneyt Hoşcoşkun katıldı. Kendi alanlarında uzman toplumun başını çeken örnek isimlerin konuşmacı konuk olarak katılacağı eğitim programının açılış konuğu ise Yazar ve Davranış Bilimleri Uzmanı Aşkım Kapışmak oldu.

Konuşmasında bireyin lider olma yolunda önce akıl boyutuna ulaşması gerektiğini, idrak ve anlamanın çok farklı kavramlar olduğunun söyleyerek, "Biz yıllarca idrak ettik ancak asıl yapmamız gereken bize sunulan şeyleri anlamak. Arka planında yatan şeylerin farkına varmak" dedi. Bilgiye ulaşma ve etkili iletişim konularında da öğretmen adaylarına öğütler veren Aşkım Kapışmak "Bilgi insanı önce şoka sokmalı, yeni bir şey öğrendiğimizde ufkumuz açılır. Eğer açılmıyorsa, günde 5 saat televizyon izlediğimizden, sosyal medyaya baktığımızdan..

Sosyal medyada her şeyi unutuyoruz. Çevremizi, arkadaşlarımızı, ilişkilerimizi, ailemizi... Zihninizi sıkan, hoşuna gitmeyen bir şey okuduğunuzda bile ufkunuz çalışmaya başlıyor. Bilgilendiğiniz konuyu hayatınızda muhakkak kullanacağınız bir yer çıkacak. Zihinlerimiz gün geçtikçe aşağıya iniyor. Sistem bizi güzel ve yakışıklı olmaya itiyor. Bunun sonucunda herkes tek tip olmaya başladı. Bizim kültürümüzde alın yazısı diye bir şey var.

Çoğu anne baba evlat yetiştirirken, ön beyine bilgi iletmiyor. Bugün sokakta adam döven, huzuru bozan bütün insanlar ön beynini kullanamayan ve gelişmemiş insanlar. Ön beyini kullanan bireyler hemen karar vermez, gözlem yapar. Ön beyninizi geliştirin. Bizim bilgi problemimiz yok, uygulama problemimiz var. Hepimiz bu ülkenin gidişatından ve sisteminden sorumluyuz" şeklinde konuştu.

Toplum Liderleri Geliyor (TLG) programı Bostanlı Rotary Kulübü Başkanı Seyhan Onur'un Aşkım Kapışmak'a katılımından dolayı teşekkür plaketi vermesiyle sona erdi.

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN