HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 26 Aralık 2017

Arzu'nun Mutluluk Reçeteleri

Magazinizmir
Solunum hastalıkları alanında ulusal ve uluslararası birçok başarıya imza atan ve bilimsel yayınlarda yüzlerce makalesi yayınlanan Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, bu defa nefis yemek tarifleriyle damaklarımızı şenlendiriyor.

Celâl Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı, Türk Toraks Derneği’nin eski başkanı, Dünya Sağlık Örgütü’nün en önemli kuruluşlarından biri olan “Global Alliance against Respiratory Diseases (GARD)” Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Türkiye GARD’ın Yürütme Kurulu Başkanı ve Avrupa Solunum Derneği (ERS)’nin Türkiye Delegesi Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, çocukluğundan beri severek yaptığı yemekleri "Arzu’nun Mutluluk Reçeteleri" kitabında bir araya getirdi. Yakın Kitabevi’nde tanıtım ve imza günü düzenleyen Yorgancıoğlu, kitabının gelirini ise Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışladığını açıkladı.

"Benim İçin Bir Hayat Tarzı"

Akademik kariyerinin yanı sıra yemek yapmaya da her zaman merakı olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, “Ev işleri içinde en sevdiğim şey yemek yapmak. Benim için âdeta meditasyon gibi. En stresli olduğum anda mutfağa girip yemek yapmaya başladığımda bütün yorgunluğumu, stresimi unutuyorum. Bu benim için bir hayat tarzı. Annem çalışırdı. Bu nedenle, ev işlerine ve yemek yapmaya erken yaşlarımda merak sardım” dedi. Tıp kongreleri nedeniyle oldukça çok seyahat etme fırsatı bulduğunu dile getiren Yorgancıoğlu, “Bir ülkeye gitmeden önce o ülkenin nesi meşhur diye çalışırım. Özellikle de ne nerede yenir diye araştırırım. Turistik restoranları değil, özellikle oranın halkının gittiği bölgeye özgü yöresel restoranlara çok gitmeye çalışırım” diye konuştu.

"Dünyanın En Şanslı İnsanlarındanım"

Kitabı hazırlama süreci hakkında da bilgiler veren Yorgancıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu kitaba hazırlanırken ben çok heyecanlandım, çok mutlu oldum, anladım ki profesyonel mesleğimin yanısıra bu işi de pek sevdim. Ve bir kez daha anladım ki ne yaparsanız yapın aşkla yapmak gerek ve de bu mutluluğu paylaşan dostlarınızın olması şart. Ben dünyanın şanslı insanlarındanım. Yaşamım hep aşkla ve dostlarla dolu oldu. Bence mutluluk sevdiklerinle bir sofranın etrafında buluşup damak tadlarıyla sohbetin, yaşamın tadını çıkarmak. Benim için de o sofraya yüreğimden coşarak hazırlanmak.”

Kitabın Geliri ÇYDD'ye

Kitapta yer alan her tarifi bir arkadaşına armağan eden Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, kitabın tüm gelirini de kız öğrencilerin eğitimlerine katkı sağlamak adına Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışladı.

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN