HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 13 Haziran 2016

Ambalaj Atıkları Tasarım Yarışması Kazananları Belli Oldu

Magazinizmir
Konak Belediyesi’nin Çevre Haftası nedeniyle düzenlediği İlkokullar Arası Ambalaj Atıkları Tasarım Yarışması sonuçlandı.

Daha temiz bir dünya için çocuklara ambalaj atıklarının geri dönüşümünün önemini anlatmayı amaçlayan yarışmada dereceye girenlere ödülleri düzenlenen törenle verildi. Konak Belediyesi’nin Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törene Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Helil İnay Kınay, Özmüşler Geri Kazanım Firması Sahibi Mehmet Özmüşler, okul idarecileri ile öğrenciler katıldı.

Her Şey Çöp Değildir

Törende konuşan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, yarışmanın amacının atıkların geri dönüşümle yeniden kazanımını çocuklara göstermek olduğunu söyledi. Her atığın çöp olmadığını dile getiren Pekdaş, "Atıklar geri dönüşümle ekonomiye kazandırılarak yeniden kullanılabilir. Kıt dünya kaynaklarının israf edilmemesi gerektiğini hem biz öğrenelim hem de herkese öğretelim diye bu yarışmaları yapıyoruz. Eskileri atmak yerine yeniden tasarlamak çok önemli. Yeni şeyler tasarlayın. Bizim sizin enerjinize, beyninize ihtiyacımız var. Gelecek sizsiniz. Yarışmaya katılırken yaptığınız tasarımlar gibi dünyada yeni şeyler nasıl tasarlanır, nasıl yapılır bunlara bakın ve bize öğretin. Biz sizi çok seviyoruz ve size her türlü desteği vermeye hazırız. Hepinize başarılar dilerim" dedi.

49 Tasarım Yarıştı

Ambalaj atıkları kullanılarak yapılan toplam 49 eser arasından jürinin değerlendirmesiyle dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi. Yarışmaya sunulan projelerde yaratıcılık, kullanılan ambalaj atıkları ve verilen emek kriterleri göz önünde bulunduruldu. Yarışmaya Yakamoz rumuzuyla katılan Arda Mutlu ‘Arda Kaptan’ isimli atık pet şişelerden yaptığı tekne ile birinci oldu. Arda Mutlu’ya birincilik ödülü olan dizüstü bilgisayar Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş tarafından verildi.

Yarışmada ikinciliği kazanan Rüveyda Demir ve Aleyna Yılmaz’a da ödülü olarak birer bisiklet armağan edildi. Üçüncü olan tasarımın sahipleri Oğulcan Özsoy ve Yasin Kerem Uzun ise üçüncülük ödülü olarak tablet bilgisayar kazandı. Dereceye giren tüm öğrencilerin Ali Fuat Cebesoy İlkokulu’ndan olması öğretmenlerini sevindirdi. Yarışmaya katılan öğrencilere şapka, kitap ve tişört hediye edilirken, tasarımlar kültür merkezinin fuaye alanında kurulan sergide görücüye çıktı.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN