10 Yılda 100 Bin Kadın Girişimci

İzmir’de kadın girişimciler her türlü zorluğu aşıp işletmelerini kurarak ülkelerine iş ve aş yaratıyorlar.KOSGEB'in 'Her Cuma Bir İşletme Açıyoruz' projesi kapsamında Bayraklı'da yine bir kadın girişimci Çiğdem Erkol'un işletmesinin açılışı gerçekleştirildi. Açılışta konuşan KOSGEB İzmir Güney Hizmet Merkezi Müdürü Mustafa Çanakçı, İzmir’de kadın girişimcilerin daha cesur olduğunu belirterek, her türlü engeli aşarak KOSGEB’den aldıkları destekle işletmelerini kurduklarını söyledi.

Kadınlara tam destek

Kadınların iş dünyasında daha etkin rol alması için çalıştıklarını belirten Çanakçı, devletin bu konuda önemli destekler verdiğini ifade etti. Çanakçı, "Kadınlarımızın istihdam yaratması, iş dünyasına girmesi işsizliğe önleme konusunda yapılan önemli bir katkıdır. Bugün açılışını yaptığımız işletme bir kadın arkadaşımıza ait. Bu durum bize ayrı bir mutluluk vermektedir. Kadın girişimci sayısı Cumhuriyet dönemindeki en üst seviyeye ulaştı. Cumhuriyet döneminden bu yana son 10 yılda kadın girişimci sayısı 100 bin kişiye ulaştı. Bu bir rekor. Kadınlarımıza girişimcilik konusunda ciddi destekler veriliyor. Teşvik oranları yüzde 70'den yüzde 80'e çıktı. Bu durum iş hayatına girmek isteyenlere büyük katkı sağlayacak" diye konuştu.

İş ve aş

Bornova Kaymakamı Kadri Canan, "İş, aş demektir. Hepimiz bir şeyler üreterek evimize ekmek götürüyoruz ve çocuklarımızın, vatanımızın ve milletimizin geleceği için çalışıyoruz. KOSGEB'in verdiği destekle bir işyeri açıyoruz. Devletin sıcak ve şevkatli elini görüyoruz. İşletmeyi açan arkadaşımıza başarılar diliyorum. İstihdama yönelik çalışma yaptığınız için tebrik ediyorum" dedi.

'Konsepti geliştireceğiz'

İşletme sahibi Çiğdem Erkol da, istihdamı arttırmaya yönelik çalışmalar yapacaklarını belirterek, butik ve restoran konseptini geliştireceklerini söyledi.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Kadın, girişimci, KOSGEB, Bayraklı, Çiğdem Erkol, Mustafa Çanakçı, Cumhuriyet, Bornova, Kadri Canan, izmir, izmir etkinlikleri, izmir cemiyeti, izmir çalışan kadınlar, izmir girişimci kadınlar