HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

KÜLTÜR & SANAT -- 4 Nisan 2019

Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası, Dünyaca Ünlü İsimlerle Sahnedeydi

Magazinizmir
İzmir'de imkânları kısıtlı çocukları müzikle buluşturmak adına yola çıkan ve cam işleme sektöründe faaliyet gösteren Yorglass sponsorluğunda çalışmalarına devam eden Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası, dünyaca ünlü isimlerle sahnedeydi.

1975’te Venezuela’da kurulan "El Sistema" modeli örnek alınarak, Kadifekale, İkiçesmelik, Agora, Eşrefpaşa bölgesindeki sosyo-ekonomik açıdan imkanları kısıtlı çocuklardan oluşturulmuş müzik eğitim modeli Yorglass Barış Çocuk Orkestrası, dünyaca ünlü Orkestra Şefi Gürer Aykal’ın yönetimindeki yine dünyaca ünlü Piyanist İdil Biret konserinde dinleyiciyle buluştu. Geceye CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter ile Konak Belediye Eski Başkanı Sema Pekdaş, Cam Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Semavi Yorgancılar da katıldı.

Temel amacı mümkün olduğu kadar fazla çocuğa karşılıksız müzik eğitimi olanağı sağlamak, barışın sesini müzik ile duyurmak olan Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası, kurulduğu semtin sosyal dokusuyla bütünleşerek sanata katılım hakkı önündeki engelleri kaldırmaya devam ediyor.

Yorglass Sanatı Minik Yeteneklerle Buluşturmaya Devam Ediyor

Dünyaca ünlü Piyanist İdil Biret ve Orkestra Şefi Gürer Aykal’ın bir araya geldiği Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası konserinde unutulmaz anlar yaşandı. Konser ile ilgili konuşan Yorglass Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülfem Yorgancılar Perçin, konser sonrası duygularını paylaştı ve büyük gurur duyduklarını dile getirdi.

"Toplumsal hayata katılım konusunda 2018 yılı içerisinde; yetenekli fakat yeterli imkânı olmayan çocuklarımızı ülkemize, sanata kazandırma ve birer dünya insanı olmalarına katkı sağlama amacıyla yola çıkarak Devlet Opera ve Bale Sanatçısı Sayın Selmin Günöz tarafından Türkiye’de ilk adımları atılan Barış Çocuk Orkestrası’ının ana sponsoru olarak yanında olma kararı aldık" diyen Gülfem Yorgancılar Perçin, adını barışın zorunluluğu ve müziğin gücüne olan inançtan alan Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası’nın büyümeye ve daha fazla çocuğa ulaşmaya devam edeceğini belirtti.

Gülfem Yorgancılar Perçin, "Bu güzel birlikteliği ve çocuklarımızın sanata olan bağlılığını taçlandırmak için ülkemize her zaman gurur kaynağı olmuş dünyaca ünlü sanatçılarımız İdil Biret ve Gürer Aykal’ı Yorglass Barış Çocuk Orkestrası ile buluşturarak onlara büyülü bir gece yaşatmanın sevincini yaşıyoruz" dedi.

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN