HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

KÜLTÜR & SANAT -- 8 Mayıs 2017

Uluslararası İzmir Sanat Bienali Başladı

Magazinizmir
4'ncü Uluslararası İzmir Sanat Bienali, İzmir Resim Heykel Müzesi'nde düzenlenen kokteyl ile başladı.

Küratörlüğü ve genel direktörlüğünü ressam Seba Uğurtan'ın üstlendiği 4'ncü Uluslararası İzmir Sanat Bienali'nin açılış kokteyline, katılımcı sanatçıların yanı sıra Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Murat Karaçanta, eski İl Müdürü Abdülaziz Ediz ile çok sayıda sanatçı ve sanatsever katıldı.

Açılışta konuşan Seba Uğurtan, bienalin başlığı olan göç kavramının insanlığın sorunu ve sorumluluğu olarak ele alınacağını ve amaçlarının sanat ile toplumsal sorunlara dikkat çekme, duyarlılığı kaybetmeme konusunda mücadele vermek olduğunu söyledi. Sanatın ülkenin kültürel alandaki gelişmişliğe, özgür düşünce ve ifade etme gücüne verdiği önemin göstergesi olması gerektiğini belirten Uğurtan, "Türkiye'de özellikle son yıllarda sanat alanında gerçekleştirilen etkinliklerin artması ve bunların bir kısmının uluslararası katılımcılarla gerçekleşiyor olması umut vericidir. Türkiye'nin dünyaya açılan kültürel yüzünün ve gelişmişliğinin bir ifadesi olarak değerlendirilmesi ve uluslararası sanat etkinliklerinin Türkiye'nin dünyaya tanıtılması bakımından desteklenmesi önem taşımaktadır. İki yılda bir düzenlenen etkinlikler olan bienaller de ülkenin sanata verdiği değerin uluslararası çapta yansımasını sağlayan önemli etkinliklerdir" dedi.

Sanatçıların eserlerini, örnek, nitelikli, kavgasız gürültüsüz sunarken olan bitene dikkat çektiklerini dile getiren Uğurtan, "Sessiz çığlıktır bu. Sessiz soluk almaktır. Sessiz ağlamak, sessiz gülmek, görünmeyeni görünür kılmaktır. Tüm insanların insan olmanın duyarlılığı ile sarılması, kenetlenmesi, birbirini sevmesidir. Bir nefestir. Yaşatan can veren bir nefes, sanatın ve sanatçının, insanın önemini kavratmaya çalışan nefes. Hakkın, hukukun insan gibi yaşamayı hak bilenin gücü sınırsız nefesidir. Sanatçılar, insan olabilmek için düşünmenin, ifade edebilme gücünün sınırsızlığına sahip olanlardır. Duyarlılık yüreklerindedir, eserlerindedir. Kendileri gezinen özgür ruhlarının ferahlığını görünür kılmak için uğraşırlar, kıymetlidirler" diye konuştu.

Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu'nun, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Devlet Resim Heykel Müzesi, Ege Ünivesitesi Atatürk Kültür Merkezi, Seba Sanat Galerisi ve sanatçıların destekleriyle gerçekleştirilen Bienal, 11 Mayıs'a kadar sürecek.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN