HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

KÜLTÜR & SANAT -- 17 Kasım 2016

Shakespeare'in Ölümsüz Eseri İzmir'de Sahnelenecek

Magazinizmir
İzmir kültür sanat hayatı, bu hafta Shakespeare'in aynı adlı eserinden uyarlanan "Romeo ile Juliet" balesi ile Wajdi Mouawad'ın "Yanık" adlı tiyatro oyunun prömiyerleriyle renk kazanacak.

İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB), bu hafta sonu sezonun ilk bale eserini, prömiyerle sahneleyecek. William Shakespeare'in ölümsüz eserleri arasında yer alan Romeo ile Juliet'ten aynı adla uyarlanan bale eserinin prömiyeri, Elhamra Sahnesi'nde 19 Kasım Cumartesi günü saat 20.00'de gerçekleştirilecek.

Armağan Davran ve Volkan Ersoy tarafından sahneye konulan, baş balerin Aslı Çilek'in "Juliet", baş balet Boğaçhan Bozcaada'nın da "Romeo" rolünde görev aldığı bale, 22 Kasım Salı günü de izlenebilecek.

İZDOB, 24 Kasım Perşembe günü de Wolfgang Amadeus Mozart'ın bitirmeden yarım bıraktığı "Zaide" operasını sahneleyecek. Mehmet Balkan'ın yönetmenliğini yaptığı eserin, dekorları Tayfun Çebi, kostümleri Sevtaç Demirer Ulaş imzası taşıyor. Operada, "Zaide" rolünde Nurdan Küçükekmekçi, "Sultan Süleyman" rolünde ise Murat Direk görev alıyor.

İZDT, "Yanık"ın Prömiyerini Yapacak

İzmir Devlet Tiyatrosu (İZDT) da bu hafta seyircilerine yeni bir eser sunmanın heyecanını yaşayacak.

Lübnanlı yazar Wajdi Mouawad'ın "Yanık" adlı oyunun prömiyeri, Konak Sahnesi'nde 22 Kasım Salı günü saat 20.00'de yapılacak. Sezon boyunca sahnelenmeye devam edecek oyun, bu hafta 23-24 Kasım'da saat 20.00'de seyirciyle buluşacak.

Barış Erdenk'in yönetmenliğini yaptığı, Sadık Yağcı, Mustafa Çolak, Sevilay Çiftçi, Ece Erişti, Aslı Sinke, Şebnem Doğruer, Hande Güler Arif Yavuz, Serdar Kamalıoğlu, Ömer Polat, Yıldız Akbıyık, Egecan İntepeler, Deniz Yağcı ve Deniz Taylan Tombul'un rol aldığı oyun, Lübnan iç savaşından sonra Kanada'ya göç eden Nevval Marvan, Uluslararası Ceza Mahkemelerinin ön duruşmalarını takip ettiği sırada bir gün konuşmamaya karar vererek hayatının son 5 yılını bir hastanede, kimsenin nedenini bilmediği bir sessizliğe gömülerek geçirmesini ve ölümü sonrası ikiz çocuklarının annelerinin son arzularını yerine getirmek için yaptıklarını konu alıyor.

İZDT, bu hafta Konak Sahnesi'nde sezonun beğenilen oyunlarından Alfonso Paso'nun "Evet İstiyorum"unu da sahnelemeye devam edecek. Levent Ulukut'un yönetmenliğini yaptığı, Ozan Yıldırım, Sibel Ağalday, Levent Ulukut, Hülya Dilek Arda, Menekşe Özyiğit Fuat Şarbalkan, Derya Kara Erk ve Sevinç Gözlük'ün rol aldığı oyun, yarın saat 20.00'de, 19 Kasım Cumartesi günü de 15.00 ve 20.00'de izlenebilecek.

Oyun, Adem ile Havva'dan bu yana, bölündüğünde diğer yarısını bekleyen, bulduğunda ise yadırgayan kadın ve erkeğin, evlenmeden önce başına gelebilecekleri eğlenceli bir dille konu ediyor.

İZDT, ayrıca Urla Atatürk Kültür Merkezi Sahnesi'nde yarın saat 20.00'de Server Aybar'ın yönetimindeki Behiç Ak'ın "Newton Bilgisayardan Ne Anlar" adlı oyunu sahneleyecek.

İtalyan Nordio'yu Konuk Edecek

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, bu haftaki rutin konser programında İtalyan şef Antonio Pirolli yönetiminde, İtalyan keman solisti Domenico Nordio'yu konuk edecek.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Büyük Salon'da yarın saat 20.30'da başlayacak konserde, Johannes Brahms'ın Keman Konçertosu ile 4 nolu senfonisi seslendirilecek.

FACEBOOK İLE BAĞLAN