HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

KÜLTÜR & SANAT -- 15 Şubat 2018

Sanat Dünyası Bu Kitabı Tavsiye Ediyor: Ayna Ayna!

Magazinizmir
"Kayıplar olmadan fark edemediğimiz şeyler var. Kendimiz sandıklarımızın peşinde koşuyoruz. Kimsesiz kalsak da anlamıyoruz. Gerçekten ölüm kadar hiçleşmeyi başardığımızda bulunuyor aradığımızı bilmediğimiz. Eksik kalmış tarafımız. Keşke bu kadar geç uyanmasaydım."

'Ayna Ayna' Raflarda!

2000'lerin başından beri Şebnem Ferah, Sertab Erener, Pentagram gibi isim ve grupların menajerliğini üstlenen Yeşim Doran'ın kaleminden süzülen öykülerin tamamı, kadın öyküleri.

Kabullenişler, yeniden başlayışlar, bir türlü başlamayan hikâyeler... Köşe başındaki karşılaşmalar; ama denk gelemeyişler. Birbirine dokunan insanların, birbirlerine değemeyen hayatları. Gidişler ve yine, yeniden gelişler. Mutlu olma halinin o kısacık aralıkları ve hemen ardından bir yük gibi omuzlara binen mutsuzluklar... Yolculuk önce kendinde başlarmış, o zaman vakit, aynalara dönme vakti. Yeşim Doran’ın ilk öykü kitabı Ayna Ayna, düşlerdeki yanılsamaların, kabuslardaki sayıklamaların ötesinde bir inanışın, yeniden doğuşun manifestosu.

İncelikle, Yeşim Doran'ın zihninden süzülen cümlelerin birleşimi olan kitap, iki bölümden oluşuyor: Yanılsamalar ve Sayıklamalar. Okur, kitabın ilk bölümünde birbirinden bağımsız beş öykü okurken, ikinci bölümde ise Yeşim Doran'ın kendine ait, özgün dünyasında gezintiye çıkıyor. Farklı üslubu ve bakış açısıyla sizi ilk sayfadan itibaren etkisi altına alan kitabı kapattığınızda devasa bir kadın dünyası turunu tamamlamış oluyorsunuz.

Yeşim Doran’ın 'Ayna Ayna' kitabı hakkında, farklı sektörlerden birçok ünlü isim övgü dolu cümleler söyledi. Tuna Kiremitçi ve Kanat Atkaya ise kitabın arka kapağında yorumlarıyla yer aldı. İşte onlardan bazıları:

Sizi Acıyla Yüzleşme Tehlikesine Davet Ediyor!

Tuna Kiremitçi: Aynaya bakmaktan daha tehlikeli ne var? Kırık bir aynanın parçalarına bakmak. Her parça başka acıyla yüzleştirir; ilgisiz gibi duran yansımalar bilincimizde birleşip o en son resmi çizene kadar. Bu kitap işte o tehlikeye davet ediyor. Hem de içten, süssüz ve şiirli bir zarafetle. Andy'nin resimlerinden cadı avlarına, bekâret zarlarından ruhun ve bedenin uğradığı tecavüzlere, oradan aşka ve umuda... Şu an bu aynayı elimizde tuttuğumuza göre, başımız ciddi belada!

Kanat Atkaya: "Vardığımız yerler, çıkmadığımız yollar, inmediğimiz duraklar, kaçırdığımız trenler, hayali cihana değer, eşsiz seyahatlerimiz... Yeşim Doran, insan halleri, insanlık halleri üzerine kartpostallar yolluyor hayat yolculuğundan. Ruhu aynanın karşısına koyuyor ve 'Anlat' diyor, 'Dök içini..."

'Suratımda Donakalan Tebessümle Okudum'

Janset Paçal

Sihirsiz bu ayna. Sihir aynada değil yürekte. Sihirbazın kelimeler arası cambazlığında. Kovandaki arıların dansı... Balın tadı... Tadı damağımda kaldı. Suratımda donakalan tebessümle bir nefeste okudum.

Hayko Cepkin

Canikomuz Yeşim Doran'ımızın uzun zamandır yazdığını biliyordum. Sonunda emeği sayfalara dökülmüş Bize de okumak düşer. Dinlenirken keyif ile okuyacağım Yeşim’im.

Erdem Yener

Yeşim’in aynasından baktım bugün. Bir sürü de tanıdık yüz gördüm.

Akasya Asıltürkmen

Yeşim’ciğimin kitabı çıkmış. Hemen gidip almalı.

Yeşim Doran Taş

1971 doğumlu evli ve iki çocuk annesi. ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde Şehir ve Bölge Planlama okudu. Haliç Üniversitesi’nde Mimarlık Anabilim Dalında yüksek lisansını tamamladı. Mimari tasarım ve uygulamalarının yanı sıra sahne sanatları dalında; prodüksiyon tasarım, yönetim ve sanatçı menajerliği çalışmaları ile yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda başarılı projeye imza attı. Şebnem Ferah, Özge Fışkın, Erdem Yener, Özge Eyüpoğlu, Nev gibi isimlerin menajerliğini yapmaya devam eden Doran, şimdi ise farklı bir alanda ismini duyurmakta.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN