Ressam Sarıbaş, Türk Kültürünü Tuvale Yansıttı

Eserlerinde, Anadolu’nun yaşam kültüründe unutulmaya yüz tutmuş değerlerinden olan bakır objeler ile kilim desenlerini kullanan Aydınlı ressam Safiye Sarıbaş, İzmir’deki ilk kişisel sergisini GT Art Galeri’de ziyarete açtı.Bugüne kadar Aydın’ın yanı sıra Türkiye’nin pek çok yerinde sergiler açan Safiye Sarıbaş’ın Türk kültürünü yansıtan birbirinden güzel tabloları sanatseverlerin ilgisini çekti. Eserleri hayranlıkla inceleyen ziyaretçiler, Ressam Sarıbaş ile birebir görüşme fırsatı buldu.

Resme 55 Yaşından Sonra Başladı

Resimle 55 yaşında tanıştığını ifade eden Ressam Safiye Sarıbaş, resim yeteneğini gittiği kurslar sayesinde geliştirdiğini söyledi. Geç de olsa resim yapma zevkini tatmış bir kişi olarak, bütün herkesi resim yapmaya, bunun için çaba göstermeye çağırdığını ifade eden Sarıbaş, "2007 yılında ilk kişisel resim sergimi açtım. Resim sanatı bence, duygu, düşünce ve gözlemleri kalıcı bir biçimde ifade eden güzel bir olgu. Çalışmalarımın önemli amacı yakın geçmişimizdeki yaşam kültürümüzde unutulmaya yüz tutmuş veya yok olma durumundaki değerlerimizden orijinal eşya ve kilim desenlerini gelecek nesillere hatırlatmak ve natürmort olarak çiçeklerimizin güzelliğini ortaya koymaktır. Yaptığım resim çalışmalarında öne çıkan karakter ise obje görüntülerinin tuvale fırça ile fotoğraf tadında aktarılmasıdır" dedi.

Her 10 Günde Bir Farklı Sergi

İzmirli sanatseverleri güzel sergilerle buluşturmayı sürdürdüklerini belirten GT Art Galeri Sanat Danışmanı Koray Gürbüz ise iki yıldır her 10 günde bir farklı bir sergi organizasyonu gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Sergilerinin her geçen gün daha çok ilgi gördüğünü ve sanatçılarla sanatseverleri buluşturan bir merkez olduklarını ifade eden Gürbüz, "Galeri olarak bizler sanat ve sanata katkı sağlamak için çalışıyoruz. Galerimiz önümüzdeki günlerde de ünlü sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapacak. 2016 yılı etkinlik takvimimizin birkaç opsiyon hariç dolması galerimize olan ilginin her geçen gün arttığını gösteriyor. İzmirlileri en iyi eserlerle buluşturmak için bundan sonra da çalışmalarımıza var gücümüzle devam edeceğiz" diye konuştu.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Safiye Sarıbaş, GT Art Galeri İzmir, İzmir GT Art Galeri, Koray Gürbüz, İzmir Kültür-Sanat, İzmir Etkinlikleri, İzmir Cemiyeti