HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

KÜLTÜR & SANAT -- 5 Şubat 2020

RECEP ÇİFTCİ, “KÜÇÜK İŞLER, BÜYÜK ANLATIMLAR” RESİM SERGİSİYLE 31 OCAK – 15 ŞUBAT TARİHLERİ ARASINDA İZMİR GT GALERİ’DE…

Magazinizmir
Sanatla yoğrulmuş bir yaşam öyküsüne sahip olan ressam Recep Çiftci, 31 Ocak – 15 Şubat tarihleri arasında İzmir’in en önemli galerilerinden GT Art & Interiors’da “Küçük İşler, Büyük Anlatımlar” sergisiyle, manalardan ilham aldığı kadim semboller ile meydana getirdiği eserlerini, İzmirli sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

İnsanlık, evrende var olduğu günden bu yana, içerisinde yaşadığı dünyayı anlamlandırmaya adamış kendisini… Bu arayış ve anlamlandırma isteği, bilimde kavramlarla, sanatta ise görüş ve düş gücüyle birlikte çok daha zengin suretlerle karşımıza çıkıyor.

Manevi yolculuğu sırasında tasavvuf ile tanışan ve yolculuğuna öğretinin ışığında devam eden Recep Çiftci, kendisini, “özünü arayan sanatçı” olarak tanımlıyor.  Sanatçı “Küçük işler Büyük Anlatımlar” isimli bu sergisinde; tasavvufta kullanılan sembollerden yola çıkıyor, soyut manalar üzerine kurulu somut çalışmalarını sanatseverlerle buluşturuyor. Sergi, 15 Şubat’a kadar gezilebilecek.

- Koray Gürbüz, Recep Çifci, Tolga Erturgut

Sanat alanındaki eğitimlerini Paris’te tamamlayan Recep Çiftci, bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında 9 kişisel sergi açmış, 50’nin üzerinde karma sergiye katılmıştır. 2013’te de Pent Awards Design Ödülü’nü kazanan Recep Çiftçi’nin eserleri uluslararası koleksiyonlarda yer almaktadır.

Recep Çiftci, İzmir’de gerçekleştirdiği bu sergi sonrası yeni eserlerini Evrenin Sureti isimli kompakt sergi ile İstanbullu sanatseverlerin beğenisine sunacak. Beste Gürsu küratörlüğünde, evrenin ses ve suretlerini tuvallerinde anlattığı kişisel sergisi, 7-9 Şubat tarihleri arasında İstanbul Akaretler’de yer alacak. Sanatçının ruhunun yaşamla olan barışıklığının etkisiyle meydana getirdiği  ‘’Evrenin Sureti’’ insanın doğayla ve evrenle bütünlüğünü ve çok çeşitli manaları bizlere aktarmaya hazırlanıyor. 

FACEBOOK İLE BAĞLAN