HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

KÜLTÜR & SANAT -- 2 Haziran 2021

Pandemi Hobisinden Sergi Salonlarına Uzanan Bir Yolculuk

Magazinizmir
Pandemi sürecinde eve kapandığımız dönemde kendimizi keşfetme fırsatımız da oldu. Arayışını resimde bulan keşfeden bir isim de Cansu Eda Ekici oldu. Pandemi döneminde ilk kez yapmaya başladığı tablolarıyla ilk karma sergisine dahil olan Ekici, şimdi ise ilk kişisel sergisine hazırlanıyor.

Pandemi yüzünden evlere kapandığımız dönemde pek çok kişi yeni hobiler edinerek normalde zaman bulamadığımız üretimler ortaya çıkardı. Cansu Eda Ekici de bu dönemde resim merakının üzerine giderek yaptığı tablolarla resim sanat dünyasına giriş yaptı.

Turizm Otelcilik mezunu olan Ekici, pandemi döneminde yaptığı tablolarla geçtiğimiz günlerde Beşiktaş La Visione Art Gallery’de ilk karma sergisine dahil oldu. Şimdi ise ilk kişisel sergisi için hazırlıklara başladı. Ekici yaşadıklarını şu şekilde anlatıyor;
“Her zaman resim sergisi dolaşmayı, sanat tarihi okuyup araştırmayı, özellikle ressamları takip edip yaptıkları eserleri paylaşmayı sevmişimdir. Yetenekli insanlara karşı hayranlığım hep vardı. Fakat ben pandemiye kadar resim yapmayı hiç denememiştim bile. Resim yapmaya yeteneğimin olduğunu düşünmüyordum. Pandemide herkes gibi çok sıkıldığım ve yeni arayışlar içinde olduğum bir gün resim yapmayı denemek istedim ve gerekli tüm malzemeleri aldım. Önce Youtube’dan video izleyerek başladım. Başarabildiğimi görünce daha fazlası için çalıştım. Ailemdeki herkesin ve yakın arkadaşlarımın resmini çizdim. Ünlü ressamların replikalarını yapmaya başladım. 13 ayda birçok tablo yaptım. Sevdiklerime hediye ettim. Yetmedi çantaların üzerine çizdim. Paletim hiç kurumadı desem yeridir. 13 ay sonra La Visione Art Gallery’den beni hayallerime bir adım daha yaklaştıracak bir mesaj geldi. Ve bir karma sergiye katıldım. Pandemiden sürekli şikayet etsek de bana şahane bir hediyesi var. Beni sakinleştiren, mutlu eden, öğrenme ve gelişme istediğimi arttıran bir şeyi keşfetmemi sağladı. Bu yönden minnettarım.”

Tablolarıyla dikkatleri üzerine çeken Ekici, çalışmalarına kendini keşfettiği yerde, evinde tüm hızıyla devam ediyor.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN