HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

KÜLTÜR & SANAT -- 17 Şubat 2017

Mövenpick Hotel İstanbul Golden Horn Sanata Destek Vermeye Devam Ediyor

Magazinizmir
Sanata verdiği destek ile adından söz ettiren Mövenpick Hotel İstanbul Golden Horn, 25 Şubat Cumartesi günü açılacak ve Mart ayı boyunca devam edecek "Kervansaraylar Haliç'te" adlı eşsiz sergiye ev sahipliği yapıyor.

Çağdaş Türk resminin önemli genç temsilcilerinden, Pınar Kanber’in 'Kervansaraylar Haliç’te' sergisi AYA Gallery tarafından Mövenpick Hotel İstanbul Golden Horn'da sanatseverler ile buluşacak. Mart ayı boyunca devam edecek sergide, Pınar Kanber gerçekçi mimari anlayışı, modern sanat düzenlemesi içinde bugün ve geçmiş arasında kurduğu köprüyle, Anadolu Kervansaraylarını derinlemesine ele alıyor.

Anadolu coğrafi konumu nedeni ile her zaman bir geçit ve köprü görevi gördüğünü belirten Kanber, 'Yüzyıllar içerisinde, bu yollar üzerinde ticareti geliştirmek ve yolların güvenliğini sağlamak amacı ile 30 – 40 km. aralıklarla kervansaraylar kurulmuş, fakat tarihi miras olarak adlandırdığımız bu Kervansaray ve diğer gördüğüm Kervansarayların yok olmaya mahkum olması, taşlarının kullanılmak için yıkılmaları, ortalarından yolların geçmesi ve bir çoğunun tamamen tahrip edilmesi ve yerlerinin bile bilinmemesi beni çok etkiledi. Yüreğimdeki bütün devinimler, gizler, duygular ve dışavurumlar ile onları resmetmeye başladım. Resmi araç olarak kullanarak geçmişi vurgulamak ve Kervansarayların varlığına farkındalık yaratmak istedim. Yeniden ve yeniden üretmek onların seslerini renkler aracılığı ile duyurmak için.' dedi.

Kaderine terk edilmiş, unutulmuş, yok olmaya yüz tutmuş, eskimiş, solmuş Kervansaraylar, Pınar Kanber’in eşsiz anlatımıyla evrensel barış ve birlik için dile geliyor.
Bu eşsiz sergi Mart ayı boyunca Mövenpick Hotel İstanbul Golden Horn – Golden Art Gallery by AYA’da görülebilir.


 

FACEBOOK İLE BAĞLAN