Mevlana'nın Çağrısı Balesi Nisan Ayında Yeniden İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde

İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından 2013 yılından bu yana aralıksız sahnelenen ve izleyici tarafından büyük ilgi gören “Mevlana’nın Çağrısı” balesi, nisan ayında da izleyici ile buluşmaya devam edecek.Tek perdeden oluşan “Mevlana’nın Çağrısı” balesinin müzikleri Can Atilla’ya ait. Mehmet Balkan’ın koreografisi, Şefik Kahramankaptan’ın proje ve librettosu ile oluşan eseri Lale Balkan sahneye koydu. Dekoru Tayfun Çebi’ye, kostümü Aydan Çınar’a, ışık tasarımı Tarı Deniz’e, video yapımı Şafak Türkel’e ait bale, geniş kadrosuyla sanatseverlerin bir kez daha beğenisini kazanmaya hazırlanıyor.

“Mevlana’nın Çağrısı”nda, Mevlâna Celaleddin Rûmî’nin evrensel bir kişiliğe dönüşümünde köşetaşı sayılabilecek olaylar, müzik ve vücut dili kullanılarak anlatılmaktadır. Mevlâna düşüncesinin toplumda kabul görmesi, Şems-i Tebrizî ile karşılaşma, semânın doğuşu, yaygınlaşarak bir ritüel haline gelmesi, Şems’in kayboluşu, Mevlâna’nın yedi öğüdü ve çağrısı, tek perdelik balenin önemli ögelerini oluşturmaktadır. Evrenin en temel hareketi olan “dönme” özellikle vurgulanmakta, dünyamızın kendi etrafında dönüşüyle semâ arasındaki ilişki sergilenirken, yüzyıllar içinde Mevlâna düşüncesi ve semânın tüm insanlığa mâloluşu simgelenmektedir.

Mevlana’nın Çağrısı 28 ve 29 Nisan günleri saat 20.00 de DEÜ Sabancı Kültür Sarayı’nda sahnelenecek.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Mevlana, çağrı, bale, İzmir Devlet Opera ve Balesi, Can Atilla, Mehmet Balkan, koreografi, Şefik Kahramankaptan, Lale Balkan, Tayfun Çebi, Aydan Çınar, Tarı Deniz, Şafak Türkel, Mevlâna Celaleddin Rûmî, müzik, vücut dili, Şems-i Tebrizî, DEÜ Sabancı Kültür Sarayı, izmir etkinlikleri, izmir kültür sanat, izmir cemiyeti