HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

KÜLTÜR & SANAT -- 29 Aralık 2021

‘LÜBBEY’İN LANETİ’ FİLMİ 7 OCAK’TA SİNEMALARDA

Magazinizmir
Yapımcılığını Baran Film Yapım’ın sahibi Bülent Baran Arat’ın üstlendiği, senarist ve yönetmen Metin Yücel’ in, hem yazıp hem yönettiği Kültür Bakanlığı destekli, gerçek hayatta Hayalet köy olarak bilinen Lübbey köyünde çekilen “Lübbey’in Laneti” 7 Ocak’ta MC Film Dağıtımı ile Türkiye ve Azerbaycan’da beyazperdede seyirciyle buluşmaya gün sayıyorken geçtiğimiz gece Özdilek Park Avm’de Cinetime Sinemasında Galası yapıldı.

Vizyon için geri sayımda olan filmin başrol oyuncuları ise oyunculuklarıyla göz dolduran, yeni neslin sevilen isimleri Firengiz Orucova, Metin Yücel, Melda Yazgı, Seda Canbolat,
Tevfik İnceoğlu Erdal Yavan”.
Baran Film Yapım’ ın yapımcılığını üstlendiği, çekimleri 29 Aralık 2020 tarihinde İzmir’in ödemiş ilçesine bağlı, halk arasında Hayalet Köy olarak bilinen Lübbey köyünde 15 günde gerçekleşti. İlginç olaylar silsilesi ile çekilen filmin genç oyuncuları, 2017 de Azerbaycan'da yılın yönetmeni ödülü alan yönetmen Metin Yücele oyun verdi.

Film gösterimi öncesi gazetecilere açıklama yapan Ekip; çekimler sırasında sette yaşadıkları ürpertici doğa üstü olaylara şahit oldukları anılarını anlattılar. Firengiz Orucova; filmin çekimlerinde köyde yaşadığı korkulu anlarını anlatırken partneri Seda Canbolat; bir hafta boyunca uykusuz kaldığından ve sonrasında psikolojik destek aldığından, köyde şu anda sadece 9 kişi yaşadığından bahsetti. Filmde kendi adı ile hayat verdiği karakterin sahibi yönetmen Metin Yücel define haritasının köyde kendilerine verilen gerçek bir harita olduğunu açıkladı. Film çekimlerinde doğa üstü olaylardan ve terkedilmiş köydeki yaşamdan oldukça etkilenen ekip bu gerçekçiliğin izleyiciye de geçeceğini belirtti.
Korku yüklü filme müziklerini yapan Zafer Günen Sahnelerde duyguyu daha yoğun verebilmek adına filme yaptığı müzikler ile projede olmaktan onur duyduğunu belitti. İzleyicileri, filmin kendilerini koltuklara zincirleyeceği konusunda uyardı.

“ Filmi hayata geçirmeden önce rüyalarına giren bu proje ile hayallerini gerçekleştirdiğini ” belirten yapımcı genç iş adamı Bülent Baran Arat, pandemi sonrası sektöre destek verilmesi gerektiğini vurguladı. Yolda olan yeni projeleri ile sektöre yeni ve sağlam adımlar ile giriş yaptığını Belirten Arat bu projeye çok inandığını söyledi. ‘Türkiye’de korku filmi sektörü çok geriden geliyor. Bilindiği üzere bir çoğumuz korku filmi izlemeyi çok sever ancak etrafa baktığımızda korku ve gerilim filmi bulmakta oldukça zorlanırız korku filmi sektörü diğer sektörlere göre daha az ilgi görmektedir bu nedenledir ki, harika diyebileceğimiz bir korku filmi pek bulamıyoruz İşte bu film sizi koltuklarınıza kilitleyecek. Hatırı sayılır bir yatırım yaptığını açıklayan Arat filmi artık izleyiciye emanet ettiğini açıkladı.

2017 de Azerbaycan'da yılın yönetmeni ödülü alan yönetmen Metin Yücel’in elinden çıkan Filmin konusu ise şöyle:
“Manisa ile İzmir sınırında Ödemişe bağlı, adı hayalet köye çıkan Lübbey köyünde sevdiği kadınla evlenmiş, Dilek isimli bir kızı olmuştur. Çok mutlu bir hayatı varken, bir süre sonra tesadüfen Arapça yazılmış bir harita bulur. Bu haritanın ne olduğunu öğrenmek için cinci hoca diye bilinen Nurten’e gittikten sonra bütün hayatı değişir.

Fragman için linke tıklayın: https://youtu.be/Z6WCnTf3tu0

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN